İşin uzmanı açıkladı! Her gün bir adet tüketince tansiyon bırakmıyor

Muz potasyum bakımından zengin bir meyvedir ve bu özelliği sayesinde hipertansiyonun yönetilmesine yardımcı olabilir.

Dr. Sabgir muzun tansiyona katkısıyla ilgili, “Potasyum, sodyumun vücuttaki etkilerini azaltma ve kan damarlarının duvarlarındaki gerilimi hafifletme yeteneğiyle bilinir” ifadelerini kullandı. Bu mineral, vücuttaki sıvı dengesini düzenleyerek kan basıncını kontrol altında tutmada önemli bir rol oynar.

Avokado

Avokado potasyum açısından zengin bir meyvedir ve sadece bir porsiyon (orta boy bir avokadonun üçte biri kadar) 250 miligram mineral içerir.

Dr. Sabgir’e göre potasyum açısından zengin bir beslenme, sodyumun kan basıncı üzerindeki zararlı etkilerini dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca diyet lifi ve doymamış yağlar içerir bu da kardiyovasküler sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Orman meyveleri

Ahududu, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyveler, günlük beslenmenize ekleyebileceğiniz lezzetli seçeneklerdir. Dr. Sabgir bu meyvelerin yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Ayrıca yayınlanan bir çalışma, daha yüksek antosiyanin alımı ile daha düşük kalp hastalığı riski arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Kivi

Kivi sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Dr. Sabgir, kivinin birincil hipertansiyonu olanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Yapılan araştırmalar da günlük bir kivi porsiyonunun sistolik kan basıncını azaltabileceğini gösteriyor.

Ayrıca bir araştırma, kivinin potasyum bakımından zengin olması nedeniyle bu olumlu etkiyi destekleyebileceğini göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx