İnsanlığın yarısı 2024’te oy kullanacak

İspanyol gazetesi El País, 2024 yılının bir dizi önemli seçimle işaretleneceğinin altını çiziyor. Bu durum 70 ülkede 3,7 milyar insanı etkileyecek.

Özetle, dünyanın en büyük gücü (Amerika Birleşik Devletleri), en kalabalık ülkesi (Hindistan), en büyük ticaret bloğu (Avrupa Birliği), en büyük müslüman ülke (Endonezya), İspanyolca konuşulan en büyük ülke (Meksika) ve bu yüzyılda iki süper güç arasında en büyük çatışma riskini temsil eden bölgenin (Tayvan) tamamında 2024’te seçimler yapılacak.

Donald Trump’ın Beyaz Saray’a dönme ihtimali, tecrit politikasına ve özellikle Ukrayna ve Tayvan’a verilen desteğin sona ermesine ilişkin korkuları artırıyor. Narendra Modi’nin Hindistan’da devam eden varlığı, temel haklara yönelik saldırıların kötüleştiğini gösterirken, Avrupa seçimleri belki de kıtada aşırı sağın ilerleyişinin sinyalini verecek. Bütün bunlar “dünya çapında demokrasi için önemli bir test alanı” oluşturacak.

Küresel istikrar ve ekonomi açısından önemi belli olan bu seçimlerin yanı sıra bazı seçimlerin de yakından takip edilmesi gerekiyor. Nükleer güç olan Pakistan’ın yeni parlamentosunu seçmesi gerekiyor. Ukrayna’da Volodymyr Zelensky’nin görev süresi Mart 2024’te sona erecek. Birleşik Krallık’ta yasama seçimlerinin Ocak 2025’ten önce düzenlenmesi gerekiyor ve ülkenin AB ile ilişkilerini belirleyecek.

İranlılar da Mahsa Amini’nin ölümüyle doğan kadın hareketinin ardından ilk kez oy kullanacak. Bu listeye Güney Afrika ve Venezuela’yı da eklemeliyiz. Ne olursa olsun 2024 yılı dünya açısından çok önemli bir yıl olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx