G7’den yapay zeka için teknik denetim çağrısı: Yeni standartlar belirlenmeli!

Cumartesi günü gerçekleşen G7 zirvesinde yapay zeka teknolojisinin güvenilir olup olmadığı tartışıldı ve yeni standartların belirlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Ülkelerin liderleri, yapay zekanın (AI) “güvenilir” olması için teknik standartların geliştirilmesi ve benimsenmesi çağrısında bulunarak, teknolojinin yönetim biçiminin büyümesine ayak uyduramadığını söyledi.

YAPAY ZEKAYA KARŞI KÜRESEL ÇAPTA ORTAK STANDARTLAR

Japonya’nın Hiroşima kentinde bir araya gelen G7 liderleri, “güvenilir yapay zekanın ortak vizyon ve hedefine” ulaşma yaklaşımlarının farklılık gösterebileceğini kabul ederken, yaptıkları açıklamada yapay zeka gibi dijital teknolojilere yönelik kuralların “ortak demokratik değerlerimize uyumlu” olması gerektiğini belirttiler.

Ortak görüş, G7’ye katılan Avrupa Birliği’nin bu ay, gelişmiş ekonomiler arasında emsal teşkil edebilecek, potansiyel olarak dünyanın ilk kapsamlı yapay zeka yasası olan yapay zeka teknolojisini düzenleyen mevzuatı geçirmeye yaklaşmasının ardından geldi.

DOĞRU VE GÜVENİLİR OLMASI GEREKTİĞİNE VURGU YAPILDI

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Cuma günü yaptığı açıklamada, “Yapay zeka sistemlerinin menşei ne olursa olsun doğru, güvenilir, güvenli ve ayrımcı olmamasını istiyoruz” dedi.

G7 liderleri, ChatGPT uygulaması tarafından popülerleştirilen teknolojinin bir alt kümesi olan “üretken yapay zekanın fırsatlarını ve zorluklarını derhal değerlendirmeleri gerektiğini” söyledi.

OPENAI ŞİRKETİNE ÇAĞIRIDA BULUNULMUŞTU

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, Mart ayında Elon Musk ve bir grup yapay zeka uzmanını, topluma yönelik potansiyel riskleri gerekçe göstererek daha güçlü sistemlerin geliştirilmesine altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunan bir alarm vermeye itti.

Bir ay sonra, AB milletvekilleri dünya liderlerini yapay zeka teknolojilerini kontrol etmenin yollarını bulmaya çağırdı ve beklenenden daha hızlı geliştiklerini söyledi.

TEKNOLOJİ DEVLERİNİN LİDERLERİNİ BEYAZ SARAY’A ÇAĞIRMIŞTI

Joe Biden geçen ay yapay zekanın tehlikeli olup olmadığının görülmesi gerektiğini söylemişti ve Microsoft destekli (MSFT.O) OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, Salı günü bir Senato panelinde yaptığı konuşmada, ABD’nin yapay zeka modellerinin geliştirilmesi için lisanslama ve test gerekliliklerini göz önünde bulundurması gerektiğini söylemişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir