Ekonomistler Ortadoğu’daki çatışmanın etkisini yorumladı: Yatırımcı ‘güvenli limana’ yönelebilir

Hamas’ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları’nın önderliğindeki Filistinli grupların İsrail’e yönelik başlattığı ‘sürpriz karşı saldırı’ sonrası tüm bölgede tırmanan gerilim ekonomistlerin de gündeminde. Uzmanlar, artan jeopolitik riskin altın ve dolar gibi ‘güvenli liman’ olarak gören varlıklara alım getirebileceği ve agresif bir şekilde satılan ABD Hazine tahvillerine olan talebi potansiyel olarak artırabileceği görüşünde.

ÇATIŞMALAR NEDENİYLE DOLARDA YUKARI YÖNLÜ HAREKET GELEBİLİR

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Spartan Capital Securities’in baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo, İsrail’deki durumun yatırımcıların portföylerinde neden altına ihtiyaç duyduklarının iyi bir örneği olduğunu dile getirdi. “Ne zaman uluslararası bir kargaşa olsa, dolar güçlenir” diyen Cardillo, son çatışmalardan sonra doların fiyatının yukarı yönlü etkileneceği görüşünde.

Piyasalar son haftalarda ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisine tepki veriyor. Tahvil getirileri yükselirken, ABD doları kazanç serisine devam ediyor. Hisse senetleri ise üçüncü çeyrekte keskin kayıplar yaşadı ancak geçtiğimiz hafta istikrar kazandı.

Annex Wealth Management’ın baş ekonomisti Brian Jacobsen İsrail’deki durumla ilgili olarak “Bunun büyük bir piyasa anı olup olmadığı ne kadar süreceğine ve başkalarının da çatışmanın içine çekilip çekilmeyeceğine bağlı” dedi. Jacobsen, İran’ın üretimini artırmasına rağmen bunun petrol fiyatı üzerinde ne kadar etkisi olacağını sorguladı.

Hamas saldırısı İran ve İran’ın Lübnanlı müttefiki Hizbullah tarafından destekleniyor.

“İran’ın petrol üretimi artıyor, ancak ABD ile perde arkasında kaydettikleri ilerleme İran’ın Hamas’ın eylemlerini kutlamasıyla önemli ölçüde baltalanacak” diyen Jacobsen, “Olası üretim kaybı önemli, ancak dünyayı sarsacak boyutta olmayacak” diye ekledi.

SUUDİ ARABİSTAN’IN TUTUMU PİYASALAR İÇİN KRİTİK

Jacobsen, “Suudi Arabistan’ın nasıl tepki vereceğini görmek çok kritik” dedi. Washington bir süredir İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri normalleştirecek bir anlaşma yapmaya çalışıyor.

Florida, Sarasota’daki Cumberland Advisors’ın başkanı ve baş yatırım yetkilisi David Kotok, ABD’nin Washington’daki işlevsizlik nedeniyle zayıfladığı için durumun endişe verici olduğunu söyledi. Cumhuriyetçiler, görevden alınan Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin halefini arıyor ve bir bütçe hesaplaşması yaklaşıyor.

Kotok, “ABD’nin kararlılığını ve ABD’nin savunma kabiliyetini gerektiren ve Washington’daki durumdan zarar gören daha patlayıcı durumlardan çok endişeliyim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx