Canlı yayında Ukrayna’nın işgalini protesto eden Rus gazeteci zehirlenmiş olabilir

Rus gazeteci Marina Ovsyannikova’nın aniden hastalandığı olayla ilgili Fransa’da savcılık soruşturma başlattı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi üzerine bir Rus televizyon kanalında canlı yayın sırasında pankart açarak protesto eylemine girişen gazeteci Marina Ovsyannikova’nın zehirlendiğinden şüpheleniliyor.

Euronews’in haberine göre Fransız savcılar, Rus gazetecinin Paris’te yaşadığı apartman dairesinde aniden hastalandığını ve zehirlendiğinden şüphelendiğini belirterek ambulans çağırdığını bildirdi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan savcılık, bu çerçevede polisin Rus gazetecinin dairesinde incelemeler yaptığını belirtti.

EYLEMİN ARDINDAN GÖZALTINA ALINMIŞTI

Medya izleme örgütü Sınır Tanımayan Gazeteciler’den bir ekibin gazetecinin tıbbi yardım talebinden beri yanında bulunduğu bilgisi verildi.

Örgüt, Ovsyannikova’nın Rusya’dan kaçmasına ve Fransa’ya yerleşmesine yardımcı olmuştu.

Rus devlet televizyonu Channel One’da çalışan Ovsyannikova, Mart 2022’de bir akşam haber bülteninde sunucunun arkasında “Savaşı durdurun, propagandaya inanmayın, burada size yalan söylüyorlar” yazılı bir pankartla göründü.

Ukrayna savaşına yönelik protestoların yasak olduğu ülkede eylemin ardından gözaltına alınan gazeteciden bir süre haber alınamadı.

Eylemiyle ile uluslararası dikkatleri üzerine çeken gazeteci, bir süre Alman medyası için çalıştı.

KAÇARAK FRANSA’YA YERLEŞTİ

Televizyon protestosu nedeniyle çıktığı mahkemede 30 bin ruble para cezasına çarptırılan gazeteci, Temmuz 2022’de Kremlin yakınlarında protesto düzenlediği için tutuklandı ve ev hapsine konuldu. Ovsyannikova, daha sonra kızıyla birlikte ülkeden kaçarak Fransa’ya yerleşti.

Moskova’daki bir mahkeme, geçtiğimiz haftalarda Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle Ovsyannikova’yı gıyabında 8,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx