Yeşilova Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesi’nin dayanağıyla Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerindeki hafriyat çalışmaları sürdürülüyor.

Çalışmalarda üst üste 9 köyün gün yüzüne çıkarıldığı, tarihi 8 bin 500 yıl öncesine kadar uzanan kentteki binlerce yıl öncesine ilişkin çipura, öldürücü çeşit olan zehirli vatoz, deniz kestanesi, istiridye ve midye üzere birçok kalıntıdan birinci İzmirlilerin de bugünün kent sakinleri üzere başta midye olmak üzere deniz eserlerini tükettiği belirlenmişti.

Tarihe ışık tutan İzmir’in birinci insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde bu kere 5 bin yıllık mermer idol bulundu.

‘BATI, MERMERİ ÇOK UYGUN KULLANIYOR’

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin, Çanakkale’de Hektor ve Aşil’in savaştığı Truva Antik Kenti’ne birçok istikametten benzerliğiyle öne çıktığı belirtilen İzmir’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde bulunan mermer idolle ilgili bilgi verdi.

Doç. Dr. Derin, “Yassıtepe’de yaptığımız çalışmalarda, günümüzden 5 bin yıl öncesinin, İzmir’in ticari kentleşme yerinin alanını kazıyoruz. Bugüne kadar burada ticari ve dini açıdan birçok bulguya rastladık. Bunlardan biri de bu yıl bulduğumuz mermer bir idol. Batı uygarlığına özgün bir eser. Taşınabilir bir nesne. Neolitik devirden beri süregelen ana tanrıça tapınımının süregelen bir devamı. Bu nedenle değerli. Yassıtepe Höyüğü merkezi kentleşme manasında birinci kurulan yerleşimlerden biri. Truva ile benzeyen ticari bir merkez. Truva ile idolleri, çanak çömlekleri, gelenekleri benziyor. Son bulduğumuz 6-7 santim uzunluğunda, birkaç santim inceliğinde bir eser. Batı uygarlığı mermeri çok düzgün kullanıyor. Bu mermeri de tanrıça haline getirip, yanında ya da meskeninde rahmet ve sıhhat getirsin diye bulundurmuş” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.