Yaş çay alım kampanyası sıkıntılı başladı: ÇAYKUR önünde hareket

Rize’de, toplanan çayları fabrikaya taşıyan 400 kamyoncu, ÇAYKUR’un taşıma fiyatlarına yaptığı artırımı kabul etmeyince yüzlerce çay üreticisi mağdur oldu. ÇAYKUR’un Işıklı Çay Fabrikası önünde toplanan çay üreticileri ile yetkililer ortasında tartışma yaşandı.

ÇAYLAR ELLERİNDE KALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Rize’de 2022 yılı yaş çay alım fiyatını destekleme dahil 7 TL olarak açıklamasının akabinde, 2022 yılı yaş çay alım kampanyasını evvelki gün açan ÇAYKUR, Ardeşen 2 Nolu Kamyoncu ve Taşıyıcılar Kooperatifi’yle anlaşamayınca topladıkları çaylar yüzlerce üreticinin elinde kaldı. Misyonlu eksperler, topladıkları çaylarla birlikte alım yerlerine giden üreticilere “Depolarımız dolu, çay alamıyoruz” cevabını verdi. Çay üreticileri, topladıkları çayları alım yerlerine satamayınca araçlarıyla bu kere Işıklı Çay Fabrikası’nın önünde toplandı. Aracı olmayan çay üreticisi bayanlar ise sırtına aldıkları çay çuvallarıyla Işıklı Çay Fabrikası önünde çaylarını satmak için beklemeye başladı. Fabrika yetkililerinin kapı önünde toplanan kimi araçları fabrika içerisine aldığı esnada izdiham yaşandı. Birtakım üreticiler bu duruma reaksiyon gösterdi.

“ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEYE HAKKINIZ YOK. BECEREMİYORSANIZ ÇEKİN GİDİN”

CHP Rize Vilayet Lideri Saltuk Deniz ve Ardeşen İlçe Lideri Faruk Buçan ile MHP Ardeşen İlçe Lideri Cemal Bayrak, Işıklı Çay Fabrikası’nın önüne gelerek üreticilerle görüştü. Faruk Buçan, şunları söyledi:

“Daha geçen gün çaya verilen, bize nazaran yetersiz, bazılarına nazaran kâfi fiyatın daha zevkini yaşamadan sefalet yaşanıyor. Bu sefaletin bizlere kimler tarafından yaşatıldığını öğrenmek istiyoruz. Bu durum, çay fabrikası müdürü inisiyatifinde mi, yoksa ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nün inisiyatifinde mi oluyor? Kooperatifle anlaşamayan ÇAYKUR, üreticiye, ‘Gece 12’ye dek alım yeri kapısında bekle’ diyor ya da ‘çay fabrikasına getir’ diyor. Her üreticinin aracı yok. Bu insanlara bu zulmü çektirmenin manası yok. Vatandaşlarımız sıkıntı durumda. Vatandaşlar ekonomik olarak zati zorda. Ardeşen halkının sıkıntısını çözemiyorsalar çeksin gitsinler. Kooperatife yüzde 80 artırım yapıyorlar, bu artırımla. Biliyoruz ki akaryakıt ve öbür masraflara çok büyük artırımlar geldi. Bu artırımlar karşısında kamyoncuların bu işin altından kalkması mümkün değildir. ÇAYKUR’un çaylarını alım yerinden alan kamyoncular kooperatifi, ‘Yüzde 100 artırım verin’ diyor. Bu artırımın da yetmeyeceğini söylüyor. Bunu neden yapmıyor, bu üreticiyi mağdur ediyorsunuz.”

“BU SORUNU EN KISA MÜDDETTE ÇÖZECEĞİZ”

MHP Ardeşen İlçe Lideri Cemal Bayrak ise vatandaşları sükûnete davet ederek bu soranların kısa müddette çözüleceğini, ellerinden ne gelirse yapacaklarını belirtti. 2 Nolu Ardeşen Kamyoncu ve Taşıyıcılar Kooperatifi Lideri Alirıza Yanoğlu, hem ambarlardan çay taşıma hem de otomobillerden çayı yükleme ihalesini aldıklarını, fakat verilen artırımı kabul etmedikleri için mukaveleyi imzalamadıklarını söyledi. Yanoğlu, “Geçen yıl 6 lira 50 kuruş olan yakıt, bugün 23 TL oldu. Bu artırımlarla bu yıl yüzde 80 artış bizim masraflarımızı karşılamaz. Bu nedenle kontrata imza atmayacağız. ÇAYKUR, bizimle kontrat imzalayamayacağını söyleyerek verdiği fiyatı kabul etmemizi istiyor ancak sorun yok, imza atmıyoruz. Bu durumda çay üreticisi de mağdur olacak ki bizde üreticisiyiz. Fakat bu artırımlarla artık yaşanmaz. Bu sorunu çözmesi gereken bizler değil artırımları yapanlardır. Biz 400 kamyoncu vatandaş, bu kaidelerde kontrat yapmayacağız” diye konuştu.

ÇAYKUR yetkilileri ise “Bugün yarın anlaşacağız, rastgele bir eza yok. Üreticilerin de yaşadığı bir sorun yok, çözeceğiz” dedi.

Yaşanan bu gelişmelerin akabinde, bugün ÇAYKUR ile kooperatif yetkilileri ortasında yapılan görüşmelerde, ikinci sürgün başladığında taşıma ve yükleme fiyatlarında yüzde 10 artış kelamı verilmesi üzerine taraflar ortasında mutabakat sağlandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.