TBMM’ye ek bütçe sunuldu

Bütçeye 880 milyar 475 milyon TL ek yapıldı. Ek bütçenin büyük kısmı işçi sarfiyatlarına ayrıldı. İşçi sarfiyatları ve işçi toplumsal güvenlik masrafları kalemi yüzde 40,5 oranında artırıldı.

Dünya’dan Mehmet Kaya’nın haberine nazaran, dikkat alımlı biçimde Cumhurbaşkanı ödeneği de yüzde 20,2 oranında artırıldı. Gelir artışıyla birlikte yıl sonu bütçe açık kestirimi 78.3 milyar TL’ye geriledi. Evvelki varsayım 278.4 milyar TL seviyesindeydi.

Bütçenin işçi masraf ve toplumsal güvenlik masrafları kalemine fiyatlar aktarılması, memur maaşlarında Temmuz ayında yapılacak artışı akla getirdi. Öteki yandan, Cumhurbaşkanı ödeneğinin de artırılması dikkat çekti.

Ek bütçenin gelir tarafında ise yıl sonu gelir iddiası 1 trilyon 80 milyar 515 milyon TL artırıldı.

BÜTÇE İSTİKRARINDA GELİR LEHİNDE DÜZGÜNLEŞME OLACAK

Ek bütçede gelir iddiasındaki artış, masraf iddiasındaki artışın çok üzerinde gerçekleşti. Aralık ayında kabul edilen merkezi idare bütçesinde açık 278 milyar 374 milyon TL seviyesinde iddia edilmişti. Ek bütçe ile oluşan yeni bütçe açığı iddiası 78.3 milyar TL’ye geriledi.

MAAŞ VE GÜÇ SARFİYATLARI EK BÜTÇENİN MÜNASEBETİ OLDU

TBMM’ye sunulan ek bütçe kanun teklifinin münasebetinde, ek ödenek gereksiniminin elektrik ve gaz fiyatlarındaki artışın vatandaşa yansıtılmaması için BOTAŞ’ın çıkış fiyatlarına birebir oranda artış yapılmaması kaynaklı transferler, memurlara yapılacak maaş artışı, maaş artışı kaynaklı toplumsal güvenlik prim sarfiyatları, vatandaşların toplumsal güvenlik prim ödemeleri olarak gösterildi.

Yine ek bütçe münasebetinde eğitim ve yaşlı bakımı üzere toplumsal yardımlar ile besin regülasyon kuruluşlarına yapılan transferlere de vurgu yapıldı.

Memur ve kamu personel toplu kontratlarına Ocak ve Şubat aylarında yapılan kanun ve ek mukavelelerle yapılan uygunlaştırma de ek bütçe münasebetlerinden biri olarak gösterildi. Münasebette, Cumhurbaşkanı ödeneğinin artırılmasına ait bir münasebet belirtilmedi.

Bu ortada, masraf ödeneklerinin hangi kalemlerde ne kadar olduğu da unsur münasebetleri ortasında sayıldı.

Buna nazaran verilen ek ödenek meblağları şöyle:

Personel sarfiyatı: 16 milyar 823 milyon 485 bin
Mal ve hizmet alım masrafı: 86 milyar 663 milyon 870 bin
Faiz sarfiyatı: 89 milyar 416 milyon 338 bin
Cari transfer: 421 milyar 17 milyon 578 bin
Sermaye masrafları: 74 milyar 93 milyon 864 bin
Sermaye transferleri: 13 milyar 579 milyon 640 bin
Borç verme: 140 milyar 24 milyon
Yedek ödenek: 38 milyar 856 milyon

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.