Suudi turistler Kapalıçarşı’ya akın etti: Altına ilgi ağır

Dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkede seyahat yasağı geldi.

Aşı nedeniyle salgındaki tehlike oratan kalktı. Bu kapsamda Türkiye’ye seyahat yasağı getiren Suudi Arabistan’ın, yasağı kaldırmasının akabinde İstanbul’da ziyaret sayılarında artış yaşandı.

Altına ağır ilgi

Tarihi Kapalıçarşı’ya akın eden turistler, Ayasofya’yı da ziyaret etmeden gitmiyor.

Çarşıdaki dükkanları talan eden turistler en çok altın, halı dokumacılık ve tesbih üzere eserlere ilgi gösteriyor.

“Esnaflar bu durumdan çok memnun”

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye seyahat yasağının kaldırması akabinde Türkiye’ye önemli bir Suudi turist akımının olduğunu belirten Kapalıçarşı Genel Sekreteri Cem Özboyacı, “Özellikle Kapalıçarşı’ya gelme sebeplerinden biride burada istediklerini bulabilmeleri. Altın takılara çok dikkat ediyorlar. Halı, tesbih, dokumacılık üzere eserler alıp alışverişlerini tamamlıyorlar. Kapalıçarşı, Suudi turistlerin gelmesiyle yoğunluk yaşıyor ve esnaflar bu durumdan çok mutlu. Bu ziyaretler iktisada katkı sağlıyor.

Turistler genelde Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad, Mekke ve Medine’den geliyorlar. Gelen turistler burada 100 dolarlık eser de alabiliyor, 10 bin dolarlık eser de alabiliyor. Suudi Arabistan’ın kapılarını açması ile birlikte girişlerimizde 200-250 bin ortasında artış yaşıyoruz” biçiminde konuştu.

“Kehribar ve büyük tesbihleri seviyorlar”

Suudi Arabistan’dan gelen turistlerden kaynaklı işlerin arttığını belirten Kapalıçarşı esnafı Sadık Abdikan, “Suudi turistler kehribar ve büyük tesbihleri seviyor. Ortalama fiyatları 4 ile 5 bin TL ortasında değişiyor. Alışılmış bunlardan daha yüksek fiyatlı olanlar da var. Araplar genelde bunları talep ediyor. Suudi turistler genelde fiyatına bakmadan en düzgünü tesbihi alır” diye konuştu.

“Halıların metrekaresi 2 bin ile 10 bin TL ortasında değişiyor”

İHA’nın transferine nazaran; Suudi turistlerin para harcayan millet olduğunu belirten Kapalıçarşı esnafı Haşim Güreli, “Kendi meskenlerine para harcıyorlar natürel ki halılara da talepleri var. Biz dünyanın her tarafına gönderim yapıyoruz ancak yanlarında da götürüyorlar halıları. Bizim halılar el imali olduğunu için metrekaresi 2 bin ile 10 bin TL’ye kadar çıkan halılar var” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.