Stoltenberg uyardı: Sıra öteki komşu ülkelere gelebilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Norveç’te Emekçi Partisi tarafından düzenlenen yaz kampında yaptığı açıklamada, “Rusya bu savaşı kazanırsa, Putin şiddetin işe yaradığını düşünecek. Daha sonra sıra Rusya’nın öteki komşularına gelebilir” dedi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Norveç’te Personel Partisi tarafından düzenlenen yaz kampında kıymetli açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’daki hücumlarına değinen Stoltenberg, “Başkan Putin, kendi siyasi amaçları için askeri güçlerle birlikte pak bir ülkeye ve insanlara saldırdı. Bu durumda NATO’nun iki taslağı var. Birincisi Ukrayna’ya dayanak olmak, ikincisi ise, bu savaşın yayılmasını önlemek. Öncelikle, Ukrayna’ya kendi savunmalarını yapmaları için dayanak sağlamalıyız. Ukrayna halkı, savaş boyunca harikulade bir cüret örneği gösterdi. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgalinde NATO ve ortalarında NATO üyesi olan ABD, Kanada, İngiltere ve Türkiye üzere ülkeler Ukrayna’nın ardında durmuştur” dedi.
“İkinci dünya savaşından beri görmediğimiz ataklar görüyoruz”
Rusya’nın 40 milyon nüfusa sahip bağımsız bir ülkeye saldırdığını tabir eden Stoltenberg, “Başkan Putin’in Ukrayna’daki gayelerine ulaşamaması bizim lehimize olacaktır. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri sivillere bu kadar bir atak ve yıkım görmemiştik. Buna kayıtsız kalamayız. Şayet Rusya bu savaşı kazanırsa, Putin şiddetin işe yaradığını düşünecek. Daha sonra sıra Rusya’nın başka komşularına gelebilir” açıklamasında bulundu.
“ABD Senatosu iştirak protokollerini onayladı”
Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine de değinen Stoltenberg, “Birkaç saat evvel ABD Senatosu, iştirak protokollerini onayladı. Şu ana kadar müttefiklerimizden 23’ü Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylamış oldu. NATO tarihindeki en süratli ilerleyen iştirak süreci oldu. Putin, NATO’yu genişleyen ve saldırgan olarak tanımlıyor. Bu bizim asla kabul etmeyeceğimiz bir durum” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.