Son Dakika: TFF yabancı oyuncu sayısı kararını açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Şurası, Muhteşem Lig’de yabancı oyuncu kuralında yeni dönem için değişikliğe gidilmeyeceğini duyurdu.

Yapılan açıklamada Harika Lig kulüplerinin 2022-2023 döneminde takımında en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurabileceği, alana ise tıpkı anda en fazla 8 yabancı futbolcu sürebileceği kaydedildi.

Böylece ekiplerin alanda en az 3 Türk futbolcu bulundurma zaruriliği devam edecek.

Normal kaidelerde 2022-23 döneminde takımdaki yabancı sayısının 12, alandaki yabancı sayısının ise 7’ye düşmesi gerekiyordu.

TFF’den yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Türkiye Futbol Federasyonu İdare Konseyi, Sayın Mehmet Büyükekşi başkanlığında Riva’da bir toplantı yapmıştır.

Toplantının başlangıcında kulüpleri temsilen bulunan Kulüpler Birliği Vakfı Lideri Sayın Ahmet Ağaoğlu, Federasyonumuza kulüplerin görüş ve tekliflerini iletmiş ve TFF’nin yeni idaresine muvaffakiyetler dilemiştir.

Daha sonra TFF İdare Heyeti, kendi ortasında yaptığı değerlendirmeler sonucunda şu kararları almıştır:

1. 2022 – 2023 Futbol Döneminde Üstün Ligde yabancı asıllı futbolcu uygulamasının, geçen dönemdeki üzere alanda karşılaşmaya devam eden takımda tıpkı anda en fazla 8 yabancı asıllı futbolcu bulundurulması şartıyla, kontratı devam edenler de dahil en fazla 14 yabancı asıllı futbolcunun tescil edilerek A Grup ve Karşılaşma İsim Listesinde bulundurulması uygulamasının devam etmesine; buna ilaveten kulüplerin 21 yaş ve altında olmaları şartı ile, U14 ulusal grubu dâhil olmak üzere ülkesinin ulusal gruplarında en az 10 karşılaşmada oynamış 3 yabancı asıllı futbolcu ile de mukavele imzalayabilmelerine ve bu futbolcuları A Grup Listesine yazabilmelerine, kulüplerin alanda karşılaşmaya devam eden takımda birebir anda en fazla 8 yabancı asıllı futbolcu bulundurmaları şartıyla, karşılaşma isim listesine en fazla 14 yabancı asıllı futbolcu yazabilmelerine,

TFF 1. Ligde ise yabancı asıllı futbolcu uygulamasının, bir evvelki dönemdeki biçimi ile uygulanarak, kontratı devam eden futbolcular dahil 8 yabancı asıllı futbolcunun tescil edilerek, lisans alabilmelerine, kulüplerin alanda karşılaşmaya devam eden takımda birebir anda en fazla 5 yabancı asıllı futbolcu bulundurmaları şartıyla, karşılaşma isim listesine en fazla 7 yabancı asıllı futbolcu yazabilmelerine karar verilmiştir.

2. TFF İdare Şurası; 2022-2023 dönemi için ilan edilecek Ekip Harcama Limitlerindeki kabul edilebilir sapma oranını %40 olarak belirlemiştir. Ayrıyeten; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı Ek-XII-D Grup Harcama Limiti belirleme hususunda, Grup Harcama Limiti için tanımlanan hesaplama metotlarından yüksek olan meblağların alınması suretiyle, ilgili Kadro Harcama Limitinin belirlenmesi kararlaştırılmıştır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.