Siirt’te insan kaçakçıları ile çatışma: 2 ölü, 10 yaralı

Valilikten yapılan açıklamada, saat 00.22’de ilçeye bağlı Beğendik beldesi istikametine doğru seyir halinde olan şüpheli aracın olduğu ve sürücüsünün şüpheli hareketler sergilediği ihbarının yapıldığı belirtildi.

İhbarın ardından Pervari-Beğendik Jandarma Karakol Komutanlığınca Beğendik (Botan) Köprüsü’nde Yol Emniyet ve Kontrol Devriyesi icra edilmeye başlanıldığı aktarılan açıklamada, “Saat 01.27 sıralarında kontrol noktasına yaklaşmakta olan şüpheli kamyon devriye tarafından yapılan ‘dur’ ihtarına uymadığı ve hızını artırarak aracı personelin üzerine sürüp araçtan ateş açılması üzerine, devriye personeli de ateşe ateşle karşılık vermiştir.” denildi.

Olay sonucunda araçta Afganistan ve Pakistan uyruklu 84 düzensiz göçmenin olduğunun tespit edildiği bildirilen açıklamada, göçmenlerden 2’sinin hayatını kaybettiği, 12’sinin yaralandığı kaydedildi.

Yaralanan düzensiz göçmenlerin Pervari Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği belirtilen açıklamada, “Burada yapılan ilk müdahalenin ardından 10 yaralı göçmen Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir. Olay yerinden kaçan R.E. isimli araç sürücüsü yakalanmış olup, kaçan göçmenleri arama çalışmalarına devam edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Olayla ilgili Pervari Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldı.

– Vali Hacıbektaşoğlu, yaralıları ziyaret etti

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Pervari Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından helikopterle Siirt’e getirilen ve ambulanslarla Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan yaralıları ziyaret etti.

Yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan Hacıbektaşoğlu, sağlık durumları hakkında Başhekim Prof. Dr. Selahattin Vural ve yetkililerden bilgi aldı.

Hacıbektaşoğlu’na, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mevlüt Yıldız ve İl Göç İdaresi Müdürü Abdullah Kaplan da eşlik etti.