Rusya’nın tanıma kararı sonrası Donbas’taki ayrılıkçılar savaşa hazırlanıyor! Ülkedeki gençleri askere çağırdılar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna‘daki Donetks ve Lukanks’ı ayrı birer cumhuriyet olarak tanıdığını tüm dünyaya duyurdu.

Bu iki bölgenin bağımsızlığının Rusya’nın toprak bütünlüğü için kritik rol oynadığının altını çizen Putin konuşmasında, “Geçmişte olanlar değiştirilemez ama en azından bunların üstüne konuşabiliriz. Bunu dürüst, açık bir şekilde yapabiliriz herhangi bir siyasi amaç gütmeksizin. Hiçbir koşulda biz bir devlet oluşturmanın temelini bu şekilde kuramayız. Kimseyi suçlamıyorum. Geçmişte iç savaş sonrası yaşananlar yaşandı. Devlet bu şekilde oluşturuldu, tarihi bir olguydu, Ukrayna tam da bu şekilde oluşturuldu. Bolşeviklerin politikası olarak Ukrayna oluşturuldu. Şimdi Ukrayna’nın mimarı Lenin’dir. Belgeler de bunu söylüyor. Arşiv bunu söylüyor. Lenin’in Donbas bölgesine ilişkin görüşü de bu şekilde.” ifadelerini kullandı.

AYRILIKÇILAR SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Bu gelişme üzerine Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin lideri Denis Puşilin, 1995 ile 2004 yılları arasında doğanların Ukrayna hükümetine karşı silah altına alınacağını duyurdu. Kiev’in her an Donbas’a saldırabileceğinin altını çizen Denis Puşilin konu hakkında yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“RUSYA’NIN GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAMA YETENEĞİNE GÜVENİYORUM”

“Moskova tarafından tanındıktan sonra Donetsk için en önemli şey savunma sorunları. Rusya’nın Donetsk’in güvenliğini sağlama yeteneğine güveniyorum ve bu konuda sakinim. Mühimmat stokları herkes için yeterli”

Son Dakika: Rusya'nın Donbas kararının faturası ağır oldu! Almanya, Kuzey Akım 2 projesini durdurduSon Dakika: Rusya’nın Donbas kararının faturası ağır oldu! Almanya, Kuzey Akım 2 projesini durdurdu Son Dakika! Kremlin: Rusya hala diplomasiye açık, tanıma kararının tansiyonu düşüreceğine inanıyoruzSon Dakika! Kremlin: Rusya hala diplomasiye açık, tanıma kararının tansiyonu düşüreceğine inanıyoruz Son Dakika! Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski dünyaya çağrıda bulundu: Acil yardıma ihtiyacımız varSon Dakika! Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski dünyaya çağrıda bulundu: Acil yardıma ihtiyacımız var Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'nın Donbas kararına tepki: Kabul edilemez olarak görüyoruzSon Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya’nın Donbas kararına tepki: Kabul edilemez olarak görüyoruz Rusya için Donbas neden bu kadar önemli? İşin ucunda milyarlarca dolarlık servet varRusya için Donbas neden bu kadar önemli? İşin ucunda milyarlarca dolarlık servet var

Donetsk Halk Cumhuriyeti, Ukrayna, Rusya, Putin, Politika, Dünya, Güncel, HaberlerRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.