Rus kozmonotlar, uzay istasyonunda ‘Lugansk ve Donetsk bayrakları’ açtı

Oleg Artemyev, Denis Matveyev and Sergey Korsakov isimli Rus kozmonotlar, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda “Lugansk ve Donetsk bayrakları” açtılar.

The Guardian’ın haberine nazaran, kozmonotlar, Rus uzay ajansı Roscosmos’un Telegram hesabında Rusya’nın, tamamını denetim altına aldıklarını açıkladıkları “Lugansk’ın kurtuluşu” ile ilgili bir bildiri yayınladı ve takviye için bölgenin bayrağını açtıkları bir fotoğraf paylaştı.

Paylaşılan bildiride, “Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin Kurtuluş Günü! Hem Dünya’da hem de uzayda kutluyoruz” tabirleri kullanıldı.

Mesajda ayrıyeten “Müttefik Donetsk Halk Cumhuriyeti vatandaşları, bekleyin!” denildi ve kozmonotların “Donetsk bayrağı”yla bir fotoğrafı daha paylaşıldı.

“Lugansk Halk Cumhuriyeti,” Birleşmiş Milletler’e üye ülkeler ortasında yalnızca Rusya ve Suriye tarafından tanınıyor.

Bu iki bayrağın istasyona nasıl geldiği şimdi belirli değil. Şu anda istasyonda 3 Rus kozmonotla birlikte çalışan NASA’nın Amerikalı astronotları Jessica Watkins, Robert Hines ve Kjell N Lindgren ile Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) İtalyan Samantha Cristoforetti bulunuyor.

Mürettebat, NASA ve ESA, olay hakkında yorum yapmadı.

Artemyev, Matveyev ve Korsakov, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden beri istasyona katılan birinci Rus mürettebatıydı ve Soyuz kapsüllerinden Ukrayna bayrağı renkleriyle çıktıklarında, Ukrayna ile dayanışma bildirisi olarak algılandı.

Ancak kozmonotlar bu yorum konusunda utangaç davrandılar. O zamanki ekip elbiseler sorulduğunda Artemyev, her mürettebatın kendi kadrosunu seçtiğini söyledi. Aretmyev “Aslında çok fazla sarı gereç biriktirmiştik, bu yüzden kullanmamız gerekiyordu” dedi.

Roscosmos da bu savla dalga geçmişti ve üniformaların uçuştan 6 ay evvel hazırlandığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.