Polonya ve Norveç petrol parası için birbirine girdi: 100 milyar euroluk hengame

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Cumartesi günü Ulusal Gençlik Diyaloğu Kongresi’nde yaptığı açıklamada, Norveç’in Rusya ile Ukrayna ortasında devam eden ihtilafın ortasında petrol ve gaz fiyatları yükselirken elde ettiği “fazla” karı paylaşması gerektiğini söyledi.

“Norveç’e gaz için devasa bir para mı ödemeliyiz? Bir yıl evvel ödediğimizden dört ya da beş kat daha fazla? Bu hasta bir şey…” dedi ve Norveç’in yıllık ortalama gaz ve petrol karının bu yıl “100 milyar euroyu aşacağını” argüman etti. “Bu fazla karı paylaşmalılar. Olağan değil, haksız bir kazanç” dedi.

MOSKOVA GEÇEN AY POLONYA’YA GAZ TEDARİKİNİ DURDURDU

Polonya, Rusya tarafından kesilmeden evvel faal olarak gaz stoku yapıyordu ve Alman Gascade, Nisan ayı sonlarında zıt gaz akışında büyük bir artış açıkladı.

Moskova, Avrupa yaptırımlarına cevap olarak Rusya tarafından sunulan yeni bir plan kapsamında Varşova’nın yakıt için ruble ödemeyi reddetmesinin akabinde geçen ay ülkeye gaz tedarikini durdurdu.

YENİ PROJE İLE RUS GAZINA BAĞIMLILIK AZALACAK

Polonya, eski kömürle çalışan ekipmanı basamaklı olarak kaldırmaya çalışırken, son yıllarda gaz talebinin istikrarlı bir formda arttığını gördü.

Varşova’nın bu yıl içinde Norveç’ten bir gaz boru çizgisi tamamlaması bekleniyor. Bu Polonya’nın Rus gazına olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olması beklenen büyük bir proje.

KAYNAK: TRT HABER

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.