Petrol, doğal gaz evresi bitiyor! Trilyonlarca dolar tasarruf sağlanacak

Oxford Martin School, Yeni Ekonomik Fikir Enstitüsü, Oxford Martin Karbon Sonrası Geçiş Programı ve Oxford Üniversitesi Smith İşletme ve Etraf Okulu ile Monash Üniversitesi SoDa Labs araştırmacılarının ortak yürüttüğü tahlil, pak güce süratli dönüşümün yavaş dönüşümden yahut dönüşümü hiç yapmamaktan daha ucuz olduğunu gösteriyor.

Çalışmada yer alan “Hızlı Geçiş” senaryosuna nazaran, güneş, rüzgar, batarya teknolojileri, elektrikli araçlar ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen yeşil hidrojen üzere pak yakıtları artırarak 2050’ye kadar fosil yakıtlardan arındırılmış bir güç sistemi gerçekçi ve mümkünken, büsbütün pak güce geçişle dünyada daha fazla insan güce erişim sağlayabiliyor.

Fosil yakıt kullanımını sonlandırarak süratli bir pak güç dönüşümünün, 2050’ye kadar dünyada 12 trilyon dolar net tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

Smith İşletme ve Etraf Okulu’ndan araştırmanın baş müellifi Rupert Way, yaptığı değerlendirmede, sıfır karbonlu güç sistemine geçiş için yüksek maliyetler öngören geçmiş modellerin şirketleri yatırım yapmaktan caydırdığını belirterek, “Bu modeller, hükümetleri güç geçişini hızlandıracak ve fosil yakıtlara bağımlılığı azaltacak siyasetler belirleme konusunda tereddütte bıraktı. Lakin pak güç maliyetleri son on yılda bu modellerin beklediğinden çok daha süratli bir halde düştü. En son araştırmamız, temel yeşil teknolojilerin ölçeklendirilmesiyle maliyetlerin düşmeye devam edeceğini ve ne kadar süratli gidersek o kadar fazla tasarruf edeceğimizi gösteriyor. Yenilenebilir güce geçişi hızlandırmak artık yalnızca gezegen için değil, güç maliyetleri için de en güzel seçenek.” tabirlerini kullandı.

PETROL, DOĞAL GAZ ZAMANI BİTİYOR: TRİLYONLARCA DOLAR TASARRUF SAĞLAYACAK

Yeni Ekonomik Niyet Enstitüsü Program Yöneticisi ve çalışmayı yürüten grup şefi Prof. Doyne Farmer, pak ve yeşil güce geçişin acı verici, maliyetli ve fedakarlık yapılması gereken bir süreç olacağına ait yaygın bir kanı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ancak bu yanlış bir kanı. Yenilenebilir güç maliyetleri yıllardır düşme eğiliminde. Birçok durumda fosil yakıtlardan daha ucuzlar ve araştırmamıza nazaran önümüzdeki yıllarda neredeyse tüm uygulamalarda fosil yakıtlardan daha ucuz hale gelecekler. Şayet geçişi hızlandırırsak, daha süratli ucuzlayacaklar. Fosil yakıtların 2050 yılına kadar büsbütün pak güçle değiştirilmesi bize trilyonlarca dolar tasarruf sağlayacak. Dünya, yüksek maliyetli, inançlı olmayan, kirletici, değişken fiyatlı fosil yakıtlara olan bağımlılığımızdan kaynaklanan eş vakitli bir enflasyon krizi, ulusal güvenlik krizi ve iklim kriziyle karşı karşıya. Bu çalışma, pak güce geçişi mümkün olduğunca çabuk bir biçimde hızlandıracak argümanlı siyasetlerin yalnızca iklim açısından hemen gerekli olmadığını, tıpkı vakitte dünyanın gelecekteki güç maliyetlerinde trilyonlarca tasarruf sağlayabileceğini ve bize daha pak, daha ucuz ve güç bakımından daha inançlı bir gelecek sunabileceğini gösteriyor.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.