Ortaköy’deki tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı Nilo’nun yeni standı “Güncem”e konut sahipliği yapacak!

1978’den bu yana İhtilal Erbil, Atilla Tos ve Kasım Koçak üzere isimlerin atölyelerinde çalışan sanatçı Nilo, tam ismiyle Nilüfer Tokay, bugüne kadar yapıtlarıyla yurtiçinde ve yurtdışında birçok karma stantta yer aldı, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı kentlerinde şahsî stantlar açtı. Sanatkarın yapıtları, İzmir Devlet Fotoğraf ve Heykel Müzesi, Emlak Bankası, İş Bankası, Akbank üzere kurumsal koleksiyonların yanı sıra özel koleksiyonlarda da yer alıyor.

Yapıtlarında her vakit “insan”ı baz alan Nilo, endişeler, tasalar, olumsuz anılar nedeniyle şahısların kendilerini memnunluk, muvaffakiyet, maddi ve manevi zenginlik üzere birçok şeyden yoksun etmelerinin kendisini çok etkilediğini lisana getiriyor. Ailenin, yakın etrafın, yaşanan olayların ve bunların nasıl algılandığının, kişiyi inşa ettiğini söyleyen Nilo, bu sayede kişinin zihnine yerleşen kanıların hisleri, hislerin da davranışları oluşturduğuna ve tüm bunları değiştirmenin elimizde olduğuna dikkat çekiyor.

“YENİ BAŞTAN KURGULAMAK ELİNİZDE”

Çocukluktan itibaren şartlanılan, “bu üzülecek şeydir” yaftası yapıştırılan olaylara yeni başlıklar atmak gerektiğini ve hem fizikî hem de ruhsal güzelleşmenin lakin bu halde mümkün olduğunu söyleyen sanatçı, bunun için üç kural olduğunun lisana getiriyor: Kabullenmek, değiştirmek, uzaklaşmak.

“Güncem” başlıklı ferdî standında de bu yaklaşımla yola çıkan Nilo, geçmişte sergilenmiş yapıtlarını apayrı yerleştirmelerle, yepisyeni kompozisyonların içinde sunarak herkesi kendi öyküsünü yine yazmaya davet ediyor: “Yaşamınızın direktörü sizsiniz, istemediğiniz kısımları değiştirmek, onları yeni baştan kurgulamak elinizde!”

“EGOYU PARLATMA ÇILGINLIĞI”

Stant alanında ziyaretçileri, havada baştan başa salonu kat eden dev sinema şeritleri karşılıyor. Bu şeritlerden, Nilo’nun daha evvel yaptığı fotoğraflarının dijital baskıları yani “günce”sinden alınmış anlar, anılar sarkıyor. Tıpkı yerde yer alan oturmuş ve selfie çeken figür, günümüzün hastalığı olan “egoyu parlatma” çılgınlığıyla dalga geçiyor üzere görünse de, Nilo diğer bir iletinin peşinde: “Dış görünüşümüzle uğraşmayı bırakıp kendi içimize bakmamız ve asıl özümüzü görmemiz gerekiyor.”

“Hepimiz şu anda neysek geçmişin izlerinin toplamı değil miyiz?” diye soran sanatkarın fotoğraflarından seçkiler ve görüntülerle devam eden “Güncem” standının son salonunda ise, farklı vakitlerde yaptığı tuval üzeri yağlıboya yapıtlarından oluşturulmuş ve tekrar iç dünyasını anlatan otoportrelerin yer aldığı dijital kompozisyonlar yer alıyor. “

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.