Net sıfır emisyon maksadı, onlarca yıl gecikebilir

Dünyada emisyonların azalması için verilen kararlar ve gelinen basamak şu an için 2030 maksadından uzakta. Tüm bu ilerlemeler için gerekli iş birliği sağlanmazsa net sıfır emisyon amacının onlarca yıl gecikme riski ortaya çıkabilir.

Küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 60’ını oluşturan 5 kritik kesimde pak güç dönüşümünde kısmi ilerleme sağlanmasına karşın, memleketler arası iş birliği artırılmadan sıfır emisyon gayelerinin onlarca yıl ertelenebileceği bildirildi.

Atılım Gündemi’ne ait hazırlanan birinci ilerleme raporunda öne çıktı.

45 ülkenin taahhütü var

Geçen yıl Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) ortalarında Birleşik Krallık, ABD, Avrupa Birliği, Fransa, Almanya, Hindistan, Türkiye, Japonya, İsrail üzere 45 ülke, Atılım Gündemi kapsamında elektrik, karayolu, çelik, hidrojen ve tarım olmak üzere 5 kilit bölümde pak teknolojileri en uygun fiyatlı, erişilebilir ve cazip seçenek haline getirmeyi taahhüt etti.

Hedef küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlamak

Paris Mutabakatı kapsamında global sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sonlandırmak için 2030’a kadar gereksinim duyulan emisyon azaltımının büyük bir kısmının bu kesimlerde pak dönüşümü hızlandırarak sağlanabileceği öngörülüyor.

Dünya yenilenebilir güce döndü

AA’nın haberine nazaran, dünyada yenilenebilir güç kapasitesi son 10 yılda yüzde 130 artarken, fosil kaynaklarınki yüzde 24 büyüdü.

Küresel yenilenebilir güç kapasitesinde bu yıl için ise öngörülen yüzde 8’lik artışla 300 gigavat sonunun birinci sefer aşılması bekleniyor. Bu kapasite, yaklaşık 225 milyon meskene güç sağlayabilecek düzeyde bulunuyor.

4 katı daha yenilenebilir güce muhtaçlık var

Fakat, 2030’a kadar her yıl 630 gigavat güneş gücü ve 30 gigavat rüzgar gücü olmak üzere mevcut yıllık artışın dört katı ek yenilenebilir güç kapasitesi oluşturulması gerekiyor.

“Temiz güç dönüşümü iş birliğiyle daha kolay ve ucuz”

Rapor, acil emisyon azaltımı sağlamanın yanı sıra daha güçlü iş birliğinin daha süratli ve ucuz pak güç dönüşümü ve istihdam artışı sağlayacağını ortaya koyuyor. Kimi teknoloji maliyetlerinin 2030’a kadar yüzde 18’e kadar düşeceği öngörülürken, 1,5 derece amacıyla uyumlu pak güç dönüşümünün 2030’da 2019’a nazaran 85 milyona yakın ek istihdam yaratabileceği hesaplanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.