MHK Başkanı Lale Orta tartışma yaratan pozisyonları değerlendirdi

VAR hakkında konuşan Orta, “İki gözlemcinin verdiği notlar arasında yüzde 15’ten fazla fark varsa, bir farklılık var demektir. Genel anlamda gözlemci raporlarında, sene başında hazırlandığı için aslında değiştirmek istedik ama haksızlık olabileceği için değiştirmedik. VAR müdahalesi olduğu zaman 15 puan gibi çok radikal bir puan eksiliyor hakem notundan. Bu hakem performansını etkiliyor. Hakemin görebileceği bir pozisyondu yoksa göremeyeceği bir pozisyonda VAR müdahalesi oldu, bu çok önemli” açıklamalarında bulundu.

ADANA DEMİRSPOR – FENERBAHÇE

Fenerbahçe’nin iptal edilen golü

Lale Orta: Şubat ayı başında oynanmıştı. 8 Mart’ta program yapmıştık. Geçen zamandan ötürü bu maç programa girmemişti. Kulüpten gelen talep doğrultusunda bazı pozisyonları aldık. Bilerek oynamıyor Mert Hakan, fakat kural gereği bir futbolcu gol atmadan önce top kazara eline değse bile o gol geçersiz olur. Futbolcu elle oynamıyor ama top eline değiyor. Bu gol bu yüzden iptal edildi.

Adana Demirspor – Fenerbahçe maçı 27. dakikası

Lale Orta: Burada yüzde yüz bir penaltı pozisyonu var. Rakibi Batshuayi’yi alıyor, sarmalıyor ve olduğu yerden çevirerek yere doğru indiriyor. Hafif bir itme değil. Çok somut görülebiliyor. Hakemin görmediği durumda VAR devreye girmeliydi. Burada bir penaltı verilmeliydi.

Adana Demirspor – Fenerbahçe maçı 28. dakikasında Adana Demirspor’un kazandığı penaltı

Lale Orta: Elle oynama var. Hakem görmedi. VAR müdahalesi oldu. Doğru bir müdahale. Hakem görmeyince tabii VAR müdahalesi oldu. Eller açık ve top ele geliyor. Doğru bir müdahale ve doğru bir karar.

Adana Demirspor – Fenerbahçe maçı 80. dakikasında yaşanan penaltı pozisyonu

Lale Orta: Kaleci pozisyonlarında, kalecinin topla oynayıp oynamaması kriter olarak alınır. Önce rakibine mi değiniyor, önce topa mı değiyor. Kalecinin topla oynamadan evvel rakibine teması var. Bu net bir penaltı. Verilmiş doğru bir penaltı kararı var.

Maçın 3. dakikasında Fenerbahçe’nin iptal edilen golü

Hugh Dallas: Hakem düdüğünü çalmıyor, top oyundan çıkana kadar. Kendi pozisyonundan görebiliyor ki Fenerbahçeli oyuncu rakibinin omzuna eliyle baskı yapıyor. VAR da bunu kontrol ediyor. Burada kanıt yeterince açık görünüyor. 99 numaralı Karagümrük oyuncusu arkadan itiliyor. Gol haklı bir kararla iptal edildi.

Batuhan’ın topu elinden bırakıp tekrar alması

Lale Orta: Bu görüntüyü özellikle istedik. Bu pozisyonun devamında gol oldu. Burada bir kalecinin alması ikinci kez topa dokunması gibi bir ihlal söz konusu değil. Bir kaleci topa ne zaman tekrar dokunamaz, topu oyuna soktuktan sonra tekrar dokunamaz. Oyuna sokmadan söz edemeyiz. Kaleci doğrulmak için mecburen bunu yapıyor. Oyunun doğal akışı içinde.

FENERBAHÇE – İSTANBULSPOR

Maçın 4. dakikasında Fenerbahçe’nin iptal edilen golü

Hugh Dallas: Buradaki karar kaleciyi ilgilendiriyor direkt. Doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Hücum oyuncusu (Joao Pedro) 10 metre dışarıdan koşuyor. Kaleciye doğru koşuyor. Topa hiçbir müdahalesi yok. Kaleciyse burada topa müdahale edebiliyor. Önemli olan konu, kalecinin topla oynayabilmiş olması. Hücum oyuncusu, topla oynayamadığı halde kaleciye çarptı. Faul kararı verilmesi doğru. Kimin topa müdahale ettiği ve sahip olduğu çok önemli. Kaleciye faul yapılıyor. Bence doğru bir karar verilmiş.

GALATASARAY – KAYSERİSPOR

Maçın 45+12. dakikasında Nelsson’un Mame Thiam’a yaptığı müdahale

Hugh Dallas: Burada görebiliyoruz ki, tartışma şunun üzerine; acaba umut vaad eden bir atak söz konusu mu? Hakem faul bile vermemiş. VAR böyle bir durumda müdahale edemez. Faul verilmiş olsa bile umut vadeden bir gol pozisyonu olmadığı için tabii ki gerçek bir fırsat ortaya çıkmamış olacağından, kırmızı kart da çıkamayacağından VAR’ın müdahale etmemesi doğrudur. Hakem faul bile vermemiş. Bu durumda VAR dahil olamaz.

ALANYASPOR – GALATASARAY

Hakem tarafından verilen penaltı kararı

Lale Orta: Hakemlerin kararı sahada almasını istiyoruz. Gerçekten kendilerinin göremeyeceği pozisyonda VAR devreye girmeli. Doğru verilmiş bir penaltı kararı. Kontrolsüz bir faul var. Mutlaka bir sarı kart da gerekiyordu.

GALATASARAY – KARAGÜMRÜK

Maçın 41. dakikasında Galatasaray’ın VAR kontrolünün ardından kazandığı penaltı kararı

Hugh Dallas: İlginç bir pozisyon. Hakem için çok zor. VAR’dan yardım alınabilecek bir pozisyon. 24 numaralı oyuncu içgüdüsel bir şekilde hareket ediyor. Kol dışarı doğru hareket ediyor. Elle oynama var, penaltı kararı doğru.

64. dakikada Galatasaray’ın Rashica ile penaltı kazandığı pozisyon

Hugh Dallas: Hücum oyuncusu (Rashica) gidiyor ceza sahası içine doğru. Defans oyuncusu koşu yolunda. Rashica’yı durdurabilmek istiyor, topla oynama çabası görülmüyor. Rashica topa doğru müdahalede bulunmak için ivmelendiğinde faul var, penaltı kararı doğru.

BEŞİKTAŞ – GİRESUNSPOR

İlk yarının son bölümlerinde Aboubakar’ın topsuz alanda rakibine yaptığı müdahale

Hugh Dallas: Net görünüyor ki top olayın gerçekleştiği yerde değil. Medyada okuduğumuza göre burada bir kırmızı kart olabilirdi. Kaleyi arkadan gören bir pozisyonda, net bir görüntü ve kanıt ortaya çıkmıyor. Kolun kaldırıldığını görebiliyoruz. Yüzüne mi, boynuna mı çarpmış göremiyor. VAR net kanıt elde etmek zorunda. Çok net kanıtlı bir müdahale yok. Bir temas var ama net olarak temasın kafaya, boynuna aşırı şiddetli şekilde mi olup olmadığına dair bir kanıt yok.

KASIMPAŞA – TRABZONSPOR

57. dakikasında VAR devreye girilerek gol iptal edildi

Lale Orta: Uzaktan bakınca doğal bir geçiş varmış gibi görünüyor ama hakemin faulü vermemesini anlayışla karşılıyorum. VAR müdahalesi de çok doğru. Rakibin ayağına takarak faul yapıyor. Doğru bir müdahale ve doğru bir gol iptal kararı.

KONYASPOR – ADANA DEMİRSPOR

52. dakikasında Adana Demirspor lehine verilen penaltı kararı

Lale Orta: Hakem yanlış bir penaltı kararı var. Kaleci topla oynuyor. Rakibine temas etmeden önce bunu yapıyor. Kesinlikle penaltı değil. VAR müdahale etmeliydi. Yanlış verilmiş bir karar.

46. dakikada VAR kontrolü sonrası Akintolanın kırmızı kart gördüğü pozisyon

Hugh Dallas: Çok çok sert ve çok kötü bir müdahale. Türkiye gibi üst seviye bir ligde bu tür durumlarda son derece ve sağlığı tehlikeye atan bir müdahale var, kırmızı kartın VAR müdahalesiyle gelmesi son derece doğru ve yerinde.

İSTANBULSPOR – ANTALYASPOR

85. dakikasında Antalyaspor’un kazandığı penaltı pozisyonu

Hugh Dallas: Bu pozisyonda genellikle hakemin ilk aşamada doğru kararı vermesini bekliyoruz. Hücum oyuncusunun hakemi biraz yanılttığını düşünüyorum. Hakem bu şekilde hatalı karara yönlendi. Burada çok hafif bir temas var. Futbol bir temas oyunu. Bu normal karşılanmalı ve penaltı verilmemeliydi. VAR’ın müdahalesi yerinde. Aşırı bir cezalandırma yapılmıştı.

GİRESUNSPOR – BAŞAKŞEHİR

90+3. dakikasında VAR kontrolü sonrası hakemin kararını değiştirmediği pozisyon

Lale Orta: Hakem Zorbay Küçük devam dedi. Kalecinin topa müdahalesi vardı. VAR hakemi davet etti. Ayağıyla ekstra bir hareket yaptığını düşündü. Zorbay Küçük, OFR’ye gitti, inceledi ve doğru karar vererek penaltı vermedi. Kalecinin niyeti topla oynamak ve oynuyor da. Ondan sonra olacak temaslar futbolun kaçınılmaz temasları. Hakem doğru karar verdi.

ALTINORDU – BANDIRMASPOR

83. dakikasında Altınordu lehine verilen ve VAR sonrası değişmeyen penaltı kararı

Hugh Dallas: “Çok hafif bir temas var. Eğer burada ufak bir temas var ise bile kesinlikle hakem, hücum oyuncusunun aşırı tepkisinden ötürü yanılgıya düşmüş. Bence bir penaltı olmamalıydı. VAR’ı böyle durumlarda müdahale etmesi için cesaretlendiriyoruz. Ben hakemleri eleştirmeyi sevmem, işleri çok zorlu ama beni şaşırtan konu; hakemler monitöre gidip bu tür pozisyonları daha iyi incelesinler, kararlarını değiştirebilsinler. Ancak burada böyle olmadı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir