Libya’da tansiyon: Başağa, Trablus’a zorla girmekle tehdit etti

Huna el-Asıma haber sitesine nazaran Başağa, Abdulhamid Dibeybe başbakanlığındaki Ulusal Birlik Hükûmeti bakanlarından kenti terk etmelerini istedi.

“Bakanların ayrılması için fazla vakit kalmadı”

Başağa, “Başkente girmem yakın olduğu için Ulusal Birlik Hükûmeti bakanlarının Trablus’tan inançlı bir biçimde ayrılmaları için fazla vakit kalmadı.” ifadesini kullandı.

Başağa’nın daveti “Trablus’a silah zoruyla giriş tehdidi” olarak değerlendirildi.

Ne olmuştu?

AA’nın haberine nazaran; Birleşmiş Milletler öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti lakin seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükûmeti’nin misyon müddeti 24 Aralık 2021’de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçmiş, 1 Mart’ta ise Başağa hükûmetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükumeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Mutabakatı’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak misyonunun başında olduğunu ve misyonu lakin seçilmiş bir hükûmete teslim edeceğini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.