Kovid-19 nedeniyle sirkeye gösterilen ilgi devam ediyor

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilen, çoğunlukla turşu üretiminde ve salatalarda kullanılan sirkenin Kovid-19 salgınıyla birlikte paklık eseri olarak da tüketimi arttı.

Türkiye’de üretilen sirkeler, yurt dışından talep gördü.

Sirke üretimi 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 66 artarak 53 bin tona yükseldi.

Sirkenin ihracat getirisi 2019’da 4 milyon 895 bin dolarken, 2020 yılında yüzde 44 yükselerek 7 milyon 28 bin dolara çıktı.

2021 yılında ise ihracat, bir evvelki yıl yapılan stoklamaların tesiriyle 5 milyon 363 bin dolara geriledi.

Bu yıl ise sirke ihracatı, Ocak-Temmuz devrinde, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 20’lik artışla 3 milyon 84 bin dolara ulaştı.

Bu yıl en fazla talep 1 milyon 66 bin dolarla ABD’den geldi. ABD’yi, Almanya ve Suudi Arabistan izledi.

SİRKE ÜRETİMİ BU YIL 60 BİN TONU BULACAK 

Sirke Üreticileri Derneği (SirkeDer) Lideri Gürhan İnanç, sirke üretiminin 2020 yılında 53 bin tona yükselmesinde paklık hedefli tüketilen beyaz sirkenin değerli rolü olduğunu söz etti.

Talebin üretime yansımasının doğal olduğunu lisana getiren İtimat, “Pandemide sirke girmeyen konuta bile sirke girmeye başladı. Devam etti ve biz bu yıl Türkiye pazarı olarak sirke üretiminin 60 bin tonu bulacağını öngörüyoruz.” dedi.

Dünyada yaklaşık 2,3 milyar dolarlık bir sirke pazarı bulunduğunu aktaran İnanç, Kovid-19 salgınının hafiflemesine karşın tüm dünyada sirkenin talep görmeye devam ettiğini vurguladı.

Artan talebin tağşişe (özelliklerine alışılmamış formda üretilmesi/ürüne farklı unsur karıştırılması) yol açtığını belirten İtimat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Dernek olarak hakikat ve en kaliteli sirke üretilebilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Hem tüketici sıhhatini korumak hem de Türkiye’nin ihracatının önünü açmak için derneği kurduk. Tüketici ekonomik durumunu gözetmek zorunda ancak bilinen sirke markalarından vazgeçmemeli. Zira bizler etik kurallara imza atmış insanlarız, bu çabada Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte bir tahlil üretme çabası içindeyiz.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.