Koronavirüsü dünyaya tanıtan Wuhan yine karantinada

Küresel çapta krize neden olan koronavirüsün çıkış kenti Wuhan’da birinci sefer 22 Ocak 2020’de uygulanan karantina 76 gün yürürlükte kalmıştı.

Wuhan, salgın nedeniyle karantina uygulanan birinci kent olmuştu.

Yeniden alarma geçen kentte asemptomatik 4 hadise bildirildi.

3 gün karantina

Yetkilileri harekete geçerken, “Sıfır vaka” siyaseti kapsamında, 4 olayın görüldüğü Jiangxia bölgesinde 3 günlük karantina kararı alındı.

970 binden fazla nüfuslu Jiangxia’de “geçici denetim önlemleri” olarak isimlendirilen kısıtlamalar dün sabah saatlerinden itibaren uygulamaya başladı.

Yasaklanan mekanlar

Barlar, sinemalar ve internet kafeler dahil cümbüş yerleri, küçük klinikler pazar yerleri, ibadethaneler kapatılırken, konserler, konferanslar, büyük toplantılar da yasaklandı.

Otobüslerden metroya kadar tüm toplu taşıma hizmetleri durduruldu ve bölge sakinlerinden mecburî olmadıkça konutlarını terk etmemeleri istendi.

Yüksek riskli mahalleler belirlendi

Ayrıca Jiangxia’de “yüksek riskli mahalleler” tespit edildiği ve bu mahallelerde yaşayanların meskenden çıkmasının yasaklandığı aktarıldı. Yapılan açıklamada, insan akışını ve enfeksiyon riskinin azaltılmasının ve mümkün olan en kısa müddette sıfır olay sayısına ulaşılmasının hedeflendiği belirtildi.

İlk olarak 2 olay tespit edilmişti

Jiangxia’de hafta başında sistemli yapılan testler sırasında birinci evvel 2 hadise tespit edildiği, başka 2 hadisenin ise yakın temaslı olduğu belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.