Kırgızistan’da darbe girişimi: Asker ve bürokratlar gözaltında

Kırgızistan’da hükümete yönelik darbe planlayan bir gruba yönelik ülke genelinde operasyonlar başladı. 2021’de de darbe girişiminin engellendiği ülkeden ilk gelen bilgilere göre 110 asker ve bürokrat gözaltına alındı.

Kırgızistan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, ülkede darbe teşebbüsünde bulundukları tespit edilen şahıslara bugün eş zamanlı operasyon yürüttü. Ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda, darbeye katılması muhtemel olan kişiler gözaltına alındı.

Kırgızistan’da haber servisleri, operasyonun görüntülerini paylaştı. Edinilen bilgilere göre, ülkede bir grup, Caparov iktidarını devirmek üzere hazırlık yapıyordu. Kırgızistan güvenlik güçlerinin gözaltına aldığı şahıslar hakkında henüz ayrıntılı bilgi verilmedi.

2021’DE DE DARBE GİRİŞMİ ENGELLENMİŞTİ

Kırgızistan, sık sık darbe girişimi ve halk hareketlerine sahne oluyor. 2021 yılında, darbe planladığı şüphesiyle Kırgızistan Milletvekili Baktıbek Cetigenov gözaltına alınmıştı. Ayrıca o dönemde Cetigenov ve El Intımagı Derneği Başkanı Askat Temraliyev’in başkent Bişkek’te protestolar için gizli anlaşma yaptığı bildirilmişti. Cetigenov’un söz konusu protestolar ile iktidarı ele geçirmeyi planlandığı ortaya çıkarılmış ve daha sonra gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir