Kaunos Antik Kenti’nin 5 bin kişilik tiyatrosu eski ihtişamına kavuşuyor

Kaunos Antik Kenti’ne gelenler, 2 bin 400 yıllık kaya mezarlarını, 1300 yıllık mozaikleri inceliyor, Demeter Kutsal Tapınağı, bazilika, hamam ve agorada dolaşıp, 5 bin kişilik tiyatroda soluklanıyor.

Prof. Dr. Baki Öğün’ün 1966’da başlattığı hafriyatlar Doç. Dr. Ufuk Çörtük başkanlığında devam ediyor.

Çörtük, 56 yıldır kesintisiz süren Kaunos hafriyatlarının Türk bilim insanları tarafından başlatılan ve devam eden seçkin örneklerden olduğunu söyledi.

3 bin yıllık antik kentteki değerli alanlardan biri olan tiyatroda Muğla Valiliği takviyesiyle konservasyon ve onarım çalışmaları yürüttüklerini belirten Çörtük, “Tiyatrodaki onarım çalışması iki etaptan oluşmakta. Birincisi anelema duvarı olarak söz ettiğimiz etraf dayanak duvarı, o alan tamamlanmış vaziyette. Öbür kısım ise tiyatro çeşmesinin yer aldığı tonozlu kısım. Orada da arkeolojik çalışma, hafriyat çalışmaları tamamlandı. Bölgeye çeşitli aktifliklerin yapılabileceği hoş bir alan kazandırma hedefindeyiz” dedi.

Alanda yeni çıkan buluntularla revizyon gereksinimi doğduğunu anlatan Çörtük, konsey onayından sonra tiyatrodaki onarım çalışmalarının kaldığı yerden devam edeceğini lisana getirdi. Kaunos tiyatrosunun bölge için de değerli olduğuna dikkati çeken Çörtük, şöyle konuştu:

“Özellikle Kaunos ve Kaunos’un yer aldığı bu teritoryum için Kaunos tiyatrosu yapılabilecek etkinliklere konut sahipliği yapması manasında çok değerli. Tiyatronun hasarlı kısımlarının da tez olarak onarımları tamamlanarak artık hoş etkinliklere mesken sahipliği yapacak bir pozisyona sahip olacaktır.”

Kaunos tiyatrosunun milattan evvel üçüncü yüzyılda Helen tiyatrosu olarak inşa edildiğini ve Roma döneminde de çeşitli değişiklerle bugünkü halini aldığını anlatan Çörtük, özellikle Hadrian döneminde kente önemli yatırımlar yapıldığını kaydetti.

Kaunos tiyatrosunun yaklaşık 5 bin kişi kapasiteli olduğunu ve iki kaveyadan (set set basamaklı yer) oluştuğunu vurgulayan Çörtük, tiyatronun yapılarıyla Anadolu tiyatroları ortasında yerini almış değerli tiyatrolardan olduğunu söyledi.

Ufuk Çörtük, antik kentte bir çok alanda hafriyat ve onarım çalışması yürüttüklerini, Kaunos’un buluntularıyla arkeolojiye kıymetli birincileri kazandıran bir kent olduğunu söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.