Karnından 3 kiloluk kitle çıkartıldı: ’57 yaşındayım, dünyaya yeni geldim’

Turgutlu’da 2 yıldır daima şişen karnı nedeniyle nefes alıp vermekte zorluk çeken Bilsen Sinik, İlçe Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Başhekimi Opr. Dr. Murat Özşahin tarafından yapılan tetkikler sonucunda Sinik’in karnında şişmeye neden olan kist hidatik tespit edildi.

3 KİLO YÜKÜNDE

Daima büyüyerek karaciğer, böbrek, diyafram ve ana damarlara baskı yapan kistin ameliyatla alınmasına karar verildi. Opr. Dr. Murat Özşahin ve takımı tarafından 2 saat süren ameliyatla Sinik’in karnındaki 20 santim çapında, 3 kilo yükündeki kitle alındı.

Tıpkı ameliyatta Sinik’in rahmi de alındı.

Kitlenin 3 sene evvel endoskopi olurken fark edildiğini belirten Bilsen Sinik, “Ameliyatın akabinde sıhhatime kavuştum. Şu an kendimi çok âlâ hissediyorum. Ağrım da yok. 57 yaşındayım, ben dünyaya yeni geldim. Nefes alamıyordum, yatamıyordum” dedi.

‘KÜÇÜK BİR KİST OLSA BİLE ÇABUCAK BAYAN DOĞUMA GİDİN’

Opr. Dr. Murat Özşahin ise, “Hastamız 10- 15 gün evvel bize başvurdu, nefes darlığı vardı. Kitle olduğu kendisine söylenmiş. Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’ne yönlendirilmiş. Yoğunluktan ötürü orada ameliyatı yapılmadan bir biçimde bize ulaştı. Sinemalarına baktık, tetkikler istedik. Düzgün huylu kiste benziyordu. Bu maksatla ameliyatımızı planladık. 1,5- 2 saatlik ameliyatla teyzemizin kistini çıkardık. Onun beraberinde ‘sıkıntı çıkarmasın’ diye rahmini de aldık. Teyzemiz rahatladı, nefes darlığı geçti. Ağrıları da yok. Kendisini taburcu edeceğiz” diye konuştu.

Özşahin, kelamlarını şu ihtarlarla bitirdi:

“Buradan çıkacak sonuç; küçük bir kist olsa bile çabucak bayan doğum hekimine gidin, ertelemeyin, tedavisini yaptırın. Beklemeyin, beklerseniz, kist büyür, ameliyat zorlaşır, kanser riski artar. Bayan doğum denetimlerimizi aksatmayalım. Belirli bir noktaya gelince işler zorlaşıyor. Kist bulunduğu kesinlikle takip ettirsinler.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.