İtalyan basını yazdı: Ukrayna başkanı Zelenskiy lüks villasını Ruslara kiraladı

Avrupa’da Rus turistlere vize yasağı getirilmesi gerektiğini savunan Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy’i sıkıntı sokacak bir sav gündemi sarstı.

Rusya’nın Ukrayna işgali 6 ayı geride bırakırken Rus vatandaşlarına yönelik yaptırımların da artırılmasını isteyen Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’in İtalya’daki lüks villasını Ruslara kiraladığı sav edildi.

İtalyan Vilayet Tirreno gazetesinin haberine nazaran, Ukrayna önderi Toskana’daki konutunu ağustosta bir aylığına Ruslara kiraladı. Londra’da yaşayan bir Rus çiftin, villada bir ay kalmak için 50 bin dolar ödediği belirtildi. İtalyan gazetesi, çiftin toplumsal medyada paylaştığı lüks villanın fotoğraflarının da durumu doğruladığını yazdı.

Lüks konutun fotoğraflarını İtalyan basını paylaştı.

RUSLARA VİZE VERİLMESİNE KARŞI ÇIKIYOR

Haberin, Ukrayna başkanının AB önderlerine Rus vatandaşlarına vize verilmemesi daveti yaptığı bir periyotta gelmesi dikkat çekti. Ukrayna başkanı, kıyı kasabası Forte dei Marmi’deki lüks konutu şimdi bir oyuncu olduğu devirde 4 milyon euroya almıştı.

İtalya’nın önde gelen gazetelerinden Corriere Della Serra’ya konuşan emlakçı ise, iddiayı reddederek kiracıların Rus olmadığını lakin özel hayatın saklılığı nedeniyle daha fazla açıklama yapamayacağını söyledi. Bir görgü şahidi ise çiftin Rusça konuştuğunu söyledi. Gazete, kiracıların büyük ihtimalle Rusya kökenli olduğunu lakin İngiltere’de yaşadıklarını ve İngiliz vatandaşı olduklarını aktardı.

Zelenskiy, Toskana’daki villayı oyuncu olduğu devirde satın almıştı.

AB ülkeleri, dün Çekya’nın başşehri Prag’daki gayriresmi toplantıda Rusya ile daha evvel imzalanan vize kolaylığı mutabakatını askıya alma konusunda uzlaşmıştı. Zelenskiy’in talep ettiği üzere Ruslara vize verilmemesi önerisi ise, Fransa, Almanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi üzere üyelerin itirazları nedeniyle reddedilmişti.

‘RUSLAR KENDİ DÜNYALARINDA YAŞAMALI’ DEMİŞTİ

Zelenskiy geçen ay yaptığı açıklamada, Rusların AB ülkelerine girişinin yasaklanması gerektiğini söyleyerek “Ruslar kanılarını değiştirene kadar bir mühlet kendi dünyalarında yaşamalı” demişti. Ukrayna başkanı, martta yaptığı bir açıklamada da İtalya hükümetinin Ruslara ilişkin tüm malvarlıklarına, konutlara ve yatlara el koyması gerektiğini söylemişti.

Zelenskiy’nin Toskana’daki villanın yanı sıra Londra’da konutları ve yurtdışı hesabında büyük ölçüde parası olduğu öne sürülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.