İsviçre’den “Yüzyılın Projesi”: Nükleer atıklar Almanya hududunun yakınına gömülecek

İsviçreli yetkililer, ülkenin radyoaktif atıklarını gömmek için Almanya hududuna epey yakın bir alanı tercih etti.

Ülkenin radyoaktif atıklarını işlemekten sorumlu kuruluşu olan Ulusal Radyoaktif Atık İmhası Kooperatifi (Nagra) sözcüsü Felix Glauser, ülkenin kuzeyindeki Nördlich Lägern bölgesinin, yeraltı depolama tesisi için en yeterli alan olduğunu söyledi.

Glauser, “Kapsamlı araştırmalar, Nördlich Lägern’in en uygun alan olduğunu ve en büyük güvenlik rezervine sahip olduğunu gösterdi” diye konuştu. Glauser, ayrıyeten lokal halkın direkt bilgilendirildiğini ve teklifin gelecek Pazartesi günü İsviçre hükümetine sunulacağını bildirdi.

Nükleer atıkların inançlı bir biçimde bertaraf edilmesi halk sıhhati için büyük değer taşıyor. Kelam konusu atıklar, aksi durumda etraf ve insan sıhhati için büyük bir tehdit oluşturuyor. 

NİHAİ KARARI HALK VERECEK

İsviçre hükümeti 2029’a kadar kesin kararı vermeyecek. Nükleer atıkların depolanacağı alan için İsviçre’nin direkt demokrasi sistemi altında bir referandum yapılarak halkın onayı alınacak.

Diğer taraftan, Japonya’daki Fukushima elektrik santralindeki 2011 nükleer kazasından sonra, İsviçre nükleer enerjiyi basamaklı olarak bırakmaya karar verdi. Şimdilik atıklar, Almanya hududuna 15 km uzaklıktaki Würenlingen’deki bir orta depoda saklanıyor.

Söz konusu yeni tesisle İsviçre, nükleer atıkların kıymetlendirilmesi konusunda seçkin ülkeler ortasında yer almayı hedefliyor. Şimdiye kadar yalnızca sırf Finlandiya nükleer atıkları inançlı bir formda bertaraf etmek için granitten bir tesis inşa etti. Fransa da ayrıyeten radyoaktif atıkları yeraltında kil içinde depolamayı planlıyor.

Öte yandan İsviçre’de, birtakım yüksek aktivite atıkları da dahil olmak üzere iddiası 83 bin metreküp radyoaktif atığın gömülmesi gerekecek. Bu hacim, Beznau, Gosgen ve Leibstadt nükleer santrallerinin 60 yıllık işletme ömrüne ve Muhleberg’in 2019’da kapanmadan evvel çalıştığı 47 yıla tekabül ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.