İsveç’te Ulf Kristersson, yeni hükümeti kurmak için hazırlanıyor

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un partisi Sosyal Demokrat, genel seçimlerde birinci parti olmasına karşın, hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadı.

Başbakan Andersson, ortaya çıkan tablonun akabinde yaptığı açıklamada, istifasını sunmaya karar verdiğini duyurdu.

Kristersson: Hükümet kurma çalışmalarına başlayacağım

Ülkedeki Ölçülü Muhafazakar Parti’nin Genel Lideri Ulf Kristersson, Andersson’un Toplumsal Demokratların hafta sonu  seçimleri kaybettiğini kabul etmesi sonrası yeni hükümeti kurmak için harekete geçeceğini söyledi.

Kristersson, “İşleri halledebilecek yeni bir hükümet kurma çalışmalarına başlayacağım.” diye konuştu.

Parlamentoda oluşan dağılım

Son bilgiler, Ölçülü Muhafazakarlar, İsveç Demokratları, Hıristiyan Demokratlar ve Liberaller’in, 349 sandalyeli parlamentoda 176 sandalyenin sahibi olduğunu gösteriyor.

Reuters’ın haberine nazaran, seçim, göçmenlik aksisi İsveç Demokratları ile İsveç siyasetinde bir dönüm noktası oldu.

“İsveç’i bölmek değil, birleştirmek istiyorum”

Kristersson, “tüm İsveç ve tüm vatandaşlar için” bir hükümet kuracağını söyledi.

“Toplumda büyük bir hüsran, şiddet korkusu, iktisat tasası var.” diyen İsveçli siyasetçi, “Dünya çok bilinmeyen. Siyasi kutuplaşma İsveç’te de çok büyüdü. Bu nedenle bölmek değil, birleştirmek istiyorum.” dedi.

Kristersson’ın Hristiyan Demokratlarla bir hükümet kurmaya ve parlamentoda İsveç Demokratları ve Liberaller’in takviyesini almaya çalışmasının mümkün olduğu konuşuluyor.

Andersson: Endişenizi görüyorum

Öte yandan Başbakan Andersson yenilgiyi kabul etti, lakin birçok İsveçli’nin İsveç Demokratlarının seçim başarısı konusunda telaşlı olduğu konusunda uyardı.

Andersson, “Endişenizi görüyorum ve paylaşıyorum. İsveç artık bir hükümet krizinden yalnızca bir yahut iki meclis sandalyesi uzakta olan bir idareye sahip olacak.” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.