İsveç: Türkiye ile yapılan görüşmeler yapan ve açık yürekliydi

İsveç Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Oscar Stenström, Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in imzaladığı mutabakat kapsamında 26 Ağustos’ta Finlandiya’nın Vantaa kentinde düzenlenen Daimi Ortak Sistem’in birinci toplantısını, Aftonbladet gazetesine kıymetlendirdi.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi’nde 28 Haziran’da imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma’nın birinci toplantısı, geçen ay Finlandiya’nın başşehri Helsinki’de gerçekleştirildi.

“BU İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİDİR”

Toplantıda, NATO Madrid Tepesi’nde 28 Haziran’da imzalanan Üçlü Muhtıra muahedesinin nasıl uygulandığının görüşüldüğünü aktaran Stenström, “Türkiye ile yapılan görüşmeler yapan ve açık yürekliydi. Görüşmede, mutabakata uygun olarak ülkelerin güvenlik üniteleri ortasındaki iş birliğinin artırılması kararlaştırıldı. Toplantı, İsveç ve Türkiye ortasında derinleştirilmiş, uzun vadeli bir iş birliğinin kesimi olarak görülmelidir. İsveç’in NATO üyeliğinin art planını düşünürsek, bu iş birliği değerli ve doğaldır” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.