İstanbul Valiliği’nden Sevinç İnönü’ye ‘VIP engeli’ açıklaması

İstanbul Valiliği, eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü’nün İstanbul Havalimanı’nda VIP terminalini kullanmasına müsaade verilmemesi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Sevinç İnönü Hanımefendi’nin, 2019 yılında İstanbul-Londra gidiş ve Londra İstanbul dönüş uçuşlarında havalimanı VIP terminalini kullanma talebi olmuştur. Vefat edenlerin maiyetinin VIP terminali kullanımı ilgili mevzuat uyarınca mümkün görülmemektedir. Lakin o tarihte misyonlu İstanbul Havalimanı Mülki Yönetim Amiri talimatıyla Sayın İnönü’nün VIP terminal hizmetlerinden yararlandırıldığı anlaşılmıştır” denildi.

Valilik açıklaması şöyle:

“15 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan ‘Merhum Erdal İnönü’nün eşi Sayın Sevinç İnönü Hanımefendi’nin havayolu seyahatinde İstanbul Havalimanı VIP terminalini kullanmasının engellendiği’ bahsiyle ilgili olarak Valiliğimizce yapılan incelemede;

Havalimanı VIP terminalini kullanacak Türk vatandaşları; Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’nın 05.10.2020 tarihli yazısına istinaden mülga Başbakanlıkça çıkarılan 25.06.2002 tarih ve 2002/23 sayılı Genelge kararları ile İdari İşler Başkanlığı’nca münferit tarihlerde çıkarılan yazılarla oluşturulmuş Rical Listesi çerçevesinde, Yabancı uyruklular; Dışişleri Bakanlığı talimatları çerçevesinde belirlenmektedir. İstanbul Havalimanı VIP kayıtlarının incelenmesinde Sayın Sevinç İnönü Hanımefendi’nin, 2019 yılında İstanbul-Londra gidiş ve Londra İstanbul dönüş uçuşlarında havalimanı VIP terminalini kullanma talebi olmuştur. Vefat edenlerin maiyetinin VIP terminali kullanımı ilgili mevzuat uyarınca mümkün görülmemektedir.

Ancak o tarihte vazifeli İstanbul Havalimanı Mülki Yönetim Amiri talimatıyla Sayın İnönü’nün VIP terminal hizmetlerinden yararlandırıldığı anlaşılmıştır. Hususla ilgili incelemelerde, İstanbul Havalimanı VIP kayıtlarında 2019 yılından günümüze kadar Sayın İnönü’nün VIP kullanımına ait rastgele bir talebinin olmadığı anlaşılmıştır.”

TURGUT ÖZAL VE MESUT YILMAZ’I HATIRLATINCA ‘LİSTEDEN İSMİNİZ ÇIKARILDI’ KARŞILIĞI VERİLDİ

Cumhuriyet gazetesi muharriri Tuncay Mollaveisoğlu dünkü yazısında mevzuyu gündeme getirmiş ve Sevinç İnönü’nün görevlilerle yaşadığı şu diyaloğu da köşesine taşımıştı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından, Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyetin liderlerinden İsmet İnönü’nün oğlu, eski Başbakan yardımcısı, SHP Genel Lideri Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü, İstanbul Havalimanı’nın VIP uçuşuna alınmadı.

Kapıda ‘Buradan uçamazsınız’ diyenlere ‘Ne değişti?’ diye soran İnönü’ye, ‘Eşiniz öldü’ karşılığı verildi!

15 yıl evvel ömrünü yitirmişti Erdal İnönü.

Görevlinin ‘Eşiniz öldü, o nedenle buradan uçamazsınız’ cevabına, ‘Turgut Özal da vefat etti, Mesut Yılmaz da… eşleri bu haktan yararlanıyor’ karşılığını veren Sevinç İnönü, bu defa de ‘Listeden isminiz çıkarıldı’ cevabını aldı.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.