İsrail, Beyt Hanun Hudut Kapısı’nı Gazzeli emekçilere tekrar açıyor

İsrail hükûmetinin Filistin topraklarındaki operasyonlarının koordinatörü Gassan Alyan, mevzuyla ilgili yazılı açıklamada yaptı.

Alyan, 15 Mayıs Pazar gününden itibaren Beyt Hanun Hudut Kapısı’nın Gazze Şeridi’nden gelen emekçi ve müsaade sahipleri için açılacağını bildirdi.

İsrail, kuruluş yıl dönümü kutlamalarının bir kesimi olarak 3 Mayıs’ta Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki geçiş noktalarının 6 Mayıs’a kadar kapatıldığını duyurmuş, Elad kentinde yaşanan olayın akabinde bu süreyi uzatmıştı.

Başşehir Tel Aviv yakınlarındaki Elad kentinde iki saldırgan tarafından bir park ve yol kenarında bıçak ve balta ile 5 Mayıs’ta düzenlenen hücumda 3 İsrailli hayatını kaybetmişti. İsrail güçleri, atağın şüphelisi iki kişinin yakalandığını duyurmuştu.

İsrail’de inşaat, tarım ve sanayi alanında çalışma müsaadesi alan 12 bin Gazzeli personel bulunuyor, İsrail bu sayıyı 20 bine çıkaracağını açıklamıştı.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana hava, kara ve denizden abluka altında tutuyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.