İlber Ortaylı’dan gençlere, ‘yaşlılarla ahbaplık edin’ tavsiyesi

Samsun’da, İlkadım Belediyesi tarafından bir alışveriş merkezinde düzenlenen kitap fuarındaki söyleşiye katılan Tarihçi müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı, gençlere yaşlılar ile ahbaplık etmeleri tavsiye etti.

Daima arkadaşlarla takılmanın gerçek olmadığını belirten Ortaylı, açıklamalarında şu tabirleri kullandı:

“Devamlı kendi arkadaşlarınızla takılmayın. Zira bilgisiz, cahili ağırlar. Cahili de kimse ağırlamaz. Sıhhat alametidir kendi akranlarınla ahbaplık etmek. Fakat gündüz geceye götürülmez.

“İnsanlar kalabalıkta yalnız kaldıklarında hasta olurlar”

Bir kez yaşlılarla ahbaplık etmeye alışın. Sülalenizdeki, komşudaki, sokakta gördüğün ihtiyarlarla ahbaplık etmeye alışın. Onların da gereksinimi vardır gençlerle konuşmaya. Bir ninenin çantasını taşısan ya da bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçirsen bu ahbaplığın başı olur. Bu Batı’da birçok vakit olmuyor. Batı’da ihtiyarlar da tuhaf oluyor. Gençlerle ahbap olmuyor. Buna Batı’da ‘yalnız kalabalık’ deniliyor. Beşerler kalabalıkta yalnız kaldıklarında hasta olurlar. Berbat ruhlu olurlar. Bu herkesin kendi yaş kümeleri dışında ahbaplık etmesiyle önlenir. Herkes anasından babasından öğrenmez.”

“Bizim vaktimizde hakikat Türkçe kullanmayanı akademisyen yapmıyorlardı”

AA’nın haberine nazaran; gençlere, Türkçeyi uygun öğrenmelerini ve hoş konuşmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Ortaylı, “Türkçeyi düzgün öğrenmelisiniz. Bunun yanında farklı lisanlar de öğrenmelisiniz. Mesela 15 bin söz Fransızca öğreneceğinize 3 bin sözden 5 lisan öğrenebilirsiniz. Bu bir yöntem olsun bunu kesinlikle yapın. Televizyonda yanlış Türkçe konuşuluyor. Bizim vaktimizde yanlışsız Türkçe kullanmayanı akademisyen yapmıyorlardı.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.