Hükümetin gözdesi 11 şirket ihalelerin yüzde 81’ini davet tarzıyla aldı

TBMM Kamu İktisadi Kurulu (KİT) Üyesi, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, AK Parti iktidarına yakın şirketlerin açık ihale sistemiyle pazarlık yaparak projeleri almak yerine, istisnalardan yararlanarak ‘davet edildikleri’ ihaleleri üstlendiklerini söyledi. Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine nazaran, AK Parti devrinde büyüyen şirketlerin kazandığı 444 ihaleyi inceleyen Yavuzyılmaz, bu şirketlerin İhale Mevzuatı’ndaki istisna formüllerden sıklıkla yararlandıklarına dikkat çekti. Son 17 yıllık ihale süreçlerini ve projeleri mercek altına alan Yavuzyılmaz şu tespitlerde bulundu:

“AKP periyodunda 2005 -2022 yılları ortasında yap-işlet-devret projeleri haricinde yapılan ihaleleri en fazla alan 11 şirketin, bu ihalelerin ne kadarını açık ihaleyle aldığını ne kadarını pazarlık yöntemiyle ne kadarına da muhakkak isteklilerin davet edildiği, o da pazarlık metoduna emsal bir metot, ihaleyle aldığını tespit ettim. Firmalar, Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, IC İçtaş, Makyol, Bayburt Küme, YDA, Çelikler, Yapı ve Yapı inşaat, Rönesans. Toplam ihale sayısı 444. Bu ihalelerin yalnızca yüzde 19’unu açık ihaleyle almışlar.

Belirli isteklilerin davet metodu katılabildiği, herkesin bulunamadığı, pazarlık tarzının uygulandığı ihale oranı ise yüzde 81. Bu 11 firma için istisna olması gereken bir ihale yöntemi, artık genel olarak uygulanıyor ve burada devasa bir kamu ziyanı oluşuyor. Bunun hesabını sormak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.