HDP’li Başaran: Gazetecilerin polis şiddetine maruz bırakıldığından haberdar mısınız?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, kolluk kuvvetlerinin basın işçilerine yönelik şiddetine dair soru önergesi verdi.

Acar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, gazetecilerin aksi kelepçe ve azapla gözaltına alındığını, aksiyonlarda cinsel taciz saldırısına maruz bırakıldıklarını söyledi.

Ayşe Acar Başaran, “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Kadıköy’de yapılan aksiyonda bir bayan gazeteci polisin cinsel taciz saldırısına uğramıştır. Geçtiğimiz hafta tutuklu yakınlarının Mecidiyeköy Meydanı’nda yaptığı aksiyonda ise tekrar bir gazeteciye polis omzuyla vurmuş, akabinde gazetecinin ona vurduğunu tez etmiştir. ETHA muhabiri Elif Bayburt, geçtiğimiz hafta da ESP’nin Taksim Cezayir Toplantı Salonu’ndaki basın toplantısını izlemek için gittiğinde hakkında yakalama kararı olduğu mazeretiyle gözaltına alınmış, sözü alınarak çabucak hür bırakılması gerekirken 24 saatten fazla gözaltında tutulmuştur. İstanbul Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Karaduman’ın talimatıyla aksi kelepçe uygulanarak gözaltına alınan Bayburt, gözaltı aracında saatlerce bu halde bekletilmiştir. Teze nazaran Ayhan Karaduman, 1 Eylül aksiyonunda de HDP Kadıköy İlçe Eş Lideri Koray Türkay’a azap yaparak kaburgalarını kırmıştır” dedi.

HDP Milletvekili Acar Başaran, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

?Türkiye’de iktidara yakın olmayan gazetecilerin işlerini yapmaya çalıştıkları alanlarda polis şiddetine maruz bırakıldığından haberdar mısınız?
?3 Eylül 2022 tarihinde tutuklu yakınlarının Kartal Meydanı’nda gerçekleştirdiği aksiyonda gözaltına alınan Aktif Haber Ajansı muhabiri Elif Bayburt’u ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Doğan Kaynak’ı darbeden polisler kimlerdir? Bu polislerle ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?
?Sadece bu hafta içinde Kartal’da, Kadıköy’de ve Mecidiyeköy’de yapılan aksiyonlarda gazetecileri darbeden ve cinsel şiddete maruz bırakan polisler kimlerdir? Bu polisler hakkında idari süreç başlatılmış mıdır?
?ETHA muhabiri Elif Bayburt’un sözden sonra özgür bırakılması gerekirken 24 saat gözaltında tutulmasının münasebeti nedir?
? Elif Bayburt’un zıt kelepçeyle gözaltına alındığı ve saatlerce gözaltı aracında bekletildiği tezleri gerçek mudur?
?İstanbul Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Karaduman’ın 1 Eylül hareketinde de HDP Kadıköy İlçe Eş Lideri Koray Türkay’a azap yaparak kaburgalarını kırdığı tezinden haberdar mısınız? Karaduman’ın şiddet kabahatleriyle ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?
? Son 1 yılda kaç basın işçisi çalıştığı sırada polis şiddetine maruz bırakılmıştır? Bu şiddet hatalarının kaçından sonra soruşturma başlatılmıştır? (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.