Faiz kararı sonrası dolar daha da yükseldi: Dolarda rekor üzerine rekor kaydediliyor

Merkez Bankası’nın  faiz kararı öncesinde piyasalarda yaşanan hareketlilik faiz kararının akabinde da devam etti.

Türkiye’de ise son 24 yılın doruğuna ulaşan Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) üçüncü çeyrek sonuna kadar yüzde 85’e gerçek yükselişini sürdürmesine karşın Merkez Bankası (TCMB)bugün de  politika faizini sabit tuttuğunu açıkladı.

Euro/dolar paritesinde dolardan tarafa yaşanılan değişiklik ile dolar tüm para üniteleri karşısında güçlü bir konum edindi. Türkiye iktisadının kırılgan yapısı dolardaki güçlenmeden TL’nin süratle etkilenmesine sebep oldu ve dolar daima olarak tepe tazelemeye başladı.

KARAR ÖNCESİ DOLAR DA EURO DA TEPE GÖRMÜŞTÜ

Karardan evvel başlayan hareketlilik ile dolar/TL paritesi 17.72 ile yılın zirvesine ulaşırken, Euro’ da 18.0626 seviyesine ulaşmıştı.

Türkiye’de ise son 24 yılın doruğuna ulaşan Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) üçüncü çeyrek sonuna kadar yüzde 85’e hakikat yükselişini sürdürmesine karşın Merkez Bankası’nın (TCMB) siyaset faizinde bugün değişikliğe gitmemesi ve kur krizinin tetiklenmesi tenkitlere sebep oluyor.

KARAR SONRASINDA DA HAREKET DEVAM ETTİ

Merkez Bankasının faiz kararı öncesinde tepeyi gören döviz kurlarındaki hareketlilik kararın akabinde da devam etti.

Karar öncesinde 17.68 düzeylerinde hareket eden dolar/TL paritesi, kararın akabinde 17.7325’e ulaşarak yılın yeni doruğuna ulaştı.

Dolardaki, üst taraflı hareket ile bugün rekor üzerine rekor kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.