Eskişehirli fırıncılar ekmeğe artırım istiyor

Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası ekmeğe artırım talebinde bulundu. Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası, 210 gramı 3 lira olan ekmeğin 4 lira olması için Eskişehir Ticaret Odası’na başvurusunu yaptı.

Akaryakıt başta olmak üzere, güç fiyatlarına yapılan son artırımların tesiri iğneden ipliğe yansırken, Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası, 3 liradan sayılan ekmeğin 4 lira olması için uğraşıyor.

7 AYDA 3 SEFER ZAMLANDI

Eskişehir’de geçen Aralık ayında iki defa artırım uygulanarak 210 gramı 2 lira 50 kuruştan satılan ekmek, son olarak Nisan ayında zamlanmıştı. 210 gramı 3 liradan satılan ekmeğin maliyetini kurtarmadığını belirten fırıncılar yeni bir artırım yapma hazırlığında. Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası, 210 gramı 3 lira olan ekmeğin 4 lira olması için Eskişehir Ticaret Odası (ETO)’na başvurusunu yaptı.

Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası Lideri Musa Kazım Mülazımoğlu, artan maliyetleri sebep olarak gösterdi ve 210 gram ekmeğin 4 lira olması için müracaatlarının olduğunu söyledi. Mülazımoğlu, “Doğalgaza yeniden artırım geldi. Biz en son artırım talebinde bulunduğumuzda unun çuvalı 220 liraydi, artık 360 lira. Bu devlet takviyesi olan unun fiyatı. Öbür çuval unun fiyatı ise 450’ye çıktı. Bu maliyetlerle 4 lira bile bizi kurtarmıyor” dedi.

SON KARARI ETO VERECEK

Ekmeğe artırım başvurusu şuan ETO’da görüşme basamağında. Artırım talebinin uygulanıp uygulanmayacağı ise önümüzdeki günlerde aşikâr olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.