Erzincan’daki orman yangınında, 13 hektar kül oldu

Erzincan’ın Refahiye ilçesine 9 kilometre uzaklıktaki Çatalçam mevkisindeki ormanda, dün öğlen saatlerinde, belirlenemeyen nedenle yangın çıkan yangın zahmetle söndürüldü.

Yukarı Yeniköy mevkisinde bulunan ve araç ile ulaşılamayan alandaki yangına orman işletme, itfaiye, AFAD, Vilayet Özel Yönetim, DSİ, Kızılay, sıhhat grupları ve bölgedeki özel şantiye ile maden işletmelerine ilişkin iş makineleriyle müdahale edildi.

Rüzgarın tesiriyle büyüyen yangını söndürme çalışmalarına Adana ve Malatya’dan gönderilen 2 yangın söndürme helikopteri de takviye verdi.

Yangın, 10 saatte söndürüldü

Alevler, grupların ağır çalışması sonucu yaklaşık 10 saatte söndürüldü. İHA’nın haberine nazaran; Vali Vekili Yunus Emre Temel ve Kaymakam Ömer Faruk Canpolat da bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için başlatılan soruşturma sürüyor.

Valilik açıklaması

Refahiye’deki yangınla ilgili Erzincan Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Refahiye ilçesi Üst Yeniköy mevkiinde bulunan ve araç ile ulaşılamayan bir bölgede ormanlık alanın yandığı ihbarı üzerine bölgeye derhal intikal eden Orman İşletme, vilayet ve etraf ilçelerin İtfaiye grupları, AFAD, Erzincan Vilayet Özel Yönetimi, DSİ, Kızılay, Sıhhat Takımları ve bölgedeki özel şantiyelere ve maden işletmelerine ilişkin iş makineleri, güvenlik güçleri nezaretinde yangın bölgesine ulaştı. Çıkış nedeni şimdi belirlenemeyen yangın, rüzgarın artması nedeniyle ormanlık alanda yayılırken, kısa müddette yangın söndürme çalışması başlatılmıştır.

Takımların ağır gayreti sonucu ormanlık alandaki yangının bir kısmı denetim altına alınmıştır. Yangın söndürme çalışmalarına katılan Vali Vekili Yunus Emre Temel ve Refahiye Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat bölgede incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldılar. A

dana ve Malatya vilayetlerinden talep edilen 2 adet yangın söndürme helikopteri de bölgemize ulaşmış olup, takımların ağır çalışmaları sonucu denetim altına alınan yangının akabinde soğutma çalışmaları devam etmektedir.”

Açıklamada, küle dönen bölgede tekrar ağaçlandırma çalışması yapılacağı vurgulandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.