Ertem Eğilmez’in yıllar önceki ‘Yol’ yorumunu Atilla Dorsay yazdı

Kitap, Atilla Dorsay’ın yazarlık yaşamı boyunca yaşadığı, bazılarının neredeyse kavgaya dönüştüğü başlıca tartışmaları anlatıyor. 70’lerden günümüze yaşadığı tartışmaları anlatan Dorsay, eserinde Ertem Eğilmez’in kendisiyle ilgili sözlerine de yer verdi.

KİTAPTA KİMLER YER ALDI

Aziz Nesin, Attilâ İlhan, Ertem Eğilmez, Vedat Türkali… Metin Erksan, Halit Refiğ gibi Ulusal Sinema ustaları… Ya da Yavuz Özkan, Yavuzer Çetinkaya gibi dönemin gençleri… Ankaralı sinemacılar, Yeşilçam’ın tüm kurumları, hatta Onat Kutlar bile var… Ya da Atıf Yılmaz’ı bir kadın yazara karşı kahramanca savunmak!… Ayrıca Serdar Turgut’tan Savaş Ay’a, Emre Aköz’den Murat Birsel’e, hatta Ayşe Arman’a kadar bir dizi ünlü…

Renkli, esprili ve 1960’lı yıllardan 2000’lere kadar ışık tutan tartışmalar…

2000’li yıllardan sonrası da başka bir kitaba konu olacak.

EĞİLMEZ’İN ‘YOL’ YORUMU

Ertem Eğilmez Yılmaz Güney’in ‘Yol’ filmine Cannes’da ödül verilmesini yıllar önce eleştirilmişti.

Eğilmez, “Cannes Festivalinde Missing ve Yol denen iki pisliğe birincilik ödülü verdiler. Biri Şili’deki diktatörlüğü eleştiren bir film olduğu için; öbürü de aptal Yılmaz Güney’in salak Yol filmi. Güney’in lokum gibi Sürü filmi varken katiye de sağcı solcu değilken o filmi alıp baş tacı etseler ayaklarını öpeyim.” demiş ve Dorsay’a da tepki göstermişti. Eğilmez tepkisine “Ben her türlü film yaptım. Benim için filmin mesajı değil, gayesine ulaşıp ulaşmadığı önemlidir. 1973’te ‘Oh olsun’ diye bir film yaptım. Atilla Dorsay denen P.. “sınıfsal kökenli bir güldürü” dedi. Sinematek’teki bir toplantıyı şöyle açtım “Dorsay’a teşekkür ederim. Ama sınıfsal kökenli derken diyalektik ve Marksist açıdan sınıfsal köken kastediliyorsa, şiddetle reddederim. Çünkü Türkiye’de beylerin kastettiği gibi sınıf yoktur.” diye devam etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.