Dolandırıcıların yeni maksadı avukatlar

Kendilerini asker, savcı ve polis olarak tanıtarak insanları dolandıran şebekelerin yeni bir gayesi var…

Bu sefer kendilerini avukat olarak tanıtan dolandırıcılar, gerçek avukatın ismi, sicil numarası ve mail adresini kullanarak belge kapatmak için para talep ediyor.

Suç duyurusunda bulundu

İstanbul’da yaşayan Aslı Korkmaz da bu mağdurlardan biri oldu…

Dolandırıcıların kaç bireye ulaştığını ve ne kadar para aldıklarını bilmediğini, kendisini 5 kişinin uyardığını belirten Korkmaz, savcılığa kabahat duyurusunda bulundu.

“Ceza belgeniz var” diyerek dolandırıyorlar

Baro levhalarının herkese açık olduğunu tabir eden Korkmaz, “Avukatlar rahat ulaşılabilir ve kolay bulunabilsinler, bu türlü dolandırıcılıkların önüne geçilsin diye bu avukatlar net ve açık formda baro sitelerinin levhalarında yayınlanırlar. Yayınlandıkları vakitte e-mail adresleri, ofis adresleri üzere dataları görebilirsiniz. Anladığımız kadarıyla dolandırıcılar bir bayan avukat seçmek istemişler. Ceza belgeniz var, icra belgeniz var diyerek çeşitli tekniklerle dolandırıcılık yapmaya kalkışmışlar. Burada da gaye ben olmuşum ve benim adım kullanılmış.” dedi.

“Önce arayıp sonra bildiri atıyorlar”

Korkmaz, “İnsanlar aranarak ceza belgeniz var, ben uzlaştırıcı olarak atandım. Belgenin çözülmesini istiyorsanız bu kadar para yollayın, bu da benim hesap numaram diye çeşitli metinler hazırlayarak bunu evvel insanları arayarak, sonra da WhatsApp üzerinden bilgileri göndererek dolandırıcılıklar yapmaya başlamışlar.

Dikkatli vatandaşlarımız baro levhadaki mail adresimden direkt bana teyit maksatlı mailler attılar. Bu çok açık bir kimlik hırsızlığı. Bu kadar az bir datayla kimlik hırsızlığının yapılıyor olması tasa verici. Sizin kimliğinizin çalınması da değil, sizin kimliğinizi çalarak öteki insanları dolandırıyorlar. Cürüm duyurumuzu yaptık. Beşerler dikkat etsinler.” sözlerini kullandı.

“6 bin 200 liranızı verin, dosyanızdan kurtaralım”

DHA’ya konuşan Korkmaz, “Bana 5 kişi ulaştı ve e-maille teyit rica ettiler ben de her birine benim uzlaştırmacı evrakım yok. İnanmayın. Adımla para isteyen şahıslara güvenerek ödeme yapmayın dedim. Hesap numarasına kayıtlı isim zati apayrı birinin ismi. Bir avukat size değişik birinin ismini vermez.

Bir de üzerine Mali Hataları Araştırma Şurası (MASAK) bilgileri yazmış. Güya Mali Hatalar Ofisine ödeme yapıyormuşsunuz üzere bir gösterim yapıyor. 6 bin 200 liranızı verin ceza dosyanızdan kurtaralım diyorlar. Ceza diyerek insanların üzerinde de daha çok gerginlik yaratıyorlar. Onlar da bunu kullanıyorlar.” diye konuştu.

“2 mağduriyetin olduğu dolandırıcılıklardan bir tanesi”

Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan ise ikazlarda bulunarak, “Bu daima karşılaştığımız dolandırıcılıkla tıpkı lakin üzerine farklı bir kıyafet giydirmişler ve çok daha farklı bir duyguyu yönetmeye çalışıyorlar. Siz mağdur olurken, ismi kullanılan avukat da mağdur oluyor. 2 mağduriyetin olduğu dolandırıcılıklardan bir tanesi. Temel olarak biz buna toplumsal mühendislik diyoruz. Bir davayı en az ziyanla nasıl kapatabiliriz diye biz de onlar ne para teklif ederse bunu ödüyoruz.


“Adımıza bir dava açıldıysa…”

Oltalama saldırısı ve dikkatli olmak gerekiyor. İsmimize bir dava açıldıysa, bir soruşturma içerisindeysek bunu denetim edeceğimiz platformun ismi e-devlet. Davanın kapanması için ödeme almak istiyoruz diyenler karşımıza çıkıyorsa; birincisi hangi avukatın ismini kullanılıyorsa bunu araştırıp avukatla irtibata geçmek, ikincisi de e-devlet sistemine girip burada isminize açılmış dava var mı yok mu bunun denetimini yapmak.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.