Devasa kâr elde eden petrol şirketleri arzı artırmakta isteksiz

ABD’de petrol şirketleri, artan petrol fiyatları nedeniyle devasa kârlar elde ederken idarenin arz artırarak fiyat düşürme davetlerine kulak tıkıyor.

Amerika’nın en büyük petrol üreticileri, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte yükselen yakıt fiyatları sayesinde kârlar sağlarken Beyaz Saray idaresinin üretimi artırma davetlerini reddediyor.

Aralarında ConocoPhillips, Pioneer Natural Resources ve Devon Energy’nin de bulunduğu büyük güç şirketleri, yüksek ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının bölümün kasasını doldurması nedeniyle ikinci çeyrek kârlarında keskin bir artış olduğunu açıkladı.

BİDEN’A OLUMSUZ YANIT

ABD Lideri Joe Biden’ın idaresi ise artan akaryakıt fiyatları nedeniyle petrol şirketlerinden arzı artırması davetinde bulunmuştu. Biden, petrol rafinerilerinin kar marjlarının da bu süreçte rekor düzeyde artmasının halkın üzerindeki ekonomik baskıyı artırdığını vurgulayarak, “Şirketlerinizin hala petrol, mazot ve öteki rafineri eserlerinin üretimini ve tedarikini artırmak için acil adım atma bahtı var” demişti.

Biden ve öbür batılı siyasetçiler, petrol şirketlerini yeni üretime yatırım yaparak fiyatları düşürmeye yardımcı olması gerektiğini savunurken şirketler ise kârlarını hissedarlara aktarmak istiyor. Yöneticiler ayrıyeten temettüler ve pay geri alımları yoluyla karlarını yatırımcılara geri vermeleri için Wall Street’in baskısı altında kaldıklarını savunuyor.

YÖNETİCİLER ARZI ARTIRMAYA İSTEKSİZ

Devon Energy’nin CEO’su Rick Muncrief mevzu ile ilgili yorumunda, “Bize gelip, ‘bu büyük temettülerden hoşlanmıyoruz. Büyüme modeline geri dönmenizi istiyoruz’ diyen hissedarlarımız olmadığı sürece stratejimizi değiştirmemiz mümkün değil” dedi.

Occidental Petroleum CEO’su Vicki Hollub da, “Üretimi artırma gereksinimi hissetmiyoruz. Şu anda en uygun değerli şeyin kendi payımıza yatırım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

ENFLASYONU TETİKLİYOR

Enerji fiyatları nedeniyle ABD ve Avrupa’da enflasyon oranları 40 yıldır görülmeyen düzeylerde bulunuyor. Rusya-Ukrayna savaşının akabinde dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Rusya’ya uygulanan batı yaptırımları nedeniyle arz meselelerinin yaşanması petrol fiyatlarını artırdı.

Petrol ve akaryakıt fiyatlarının artması ise enflasyonu tetikledi. Lojistik, üretim üzere pek çok alanda akaryakıt kullanılması mal ve hizmetlerin fiyatlarının artmasına sebep oldu. ABD Lideri Joe Biden, petrol arzının artırılarak fiyatların düşmesi tarafında pek çok teşebbüste bulunsa da teşebbüsleri şuana kadar karşılıksız kaldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.