Bilim Adamları Yanıtladı: Para Mutluluk Getirir mi?

Aralarında Nobel kazanan psikolog Daniel Kahneman ve ekonomist Angus Deaton’ın da olduğu bilim insanları ‘Para mutluluk getirir mi?‘ sorusuna cevap aradı.

Bilim insanlarının yaptığı son araştırmaya göre “Evet, para mutluluk getiriyor.” Bilim insanları, yıllık 75 bin dolardan fazla kazananların mutlu olduğunu ve mutluluk seviyesinin 500 bin dolara kadar artış gösterdiğini belirtiyor.

1 Mart’ta Proceedings of the National Academy of Sciences isimli dergide yayınlanan makalede, “500 bin dolara kadar paranın mutluluğa etkisi var. 500 bin dolardan sonrası için ise yeterli verilerimiz yok” denildi.

Harvard Üniversitesi’nde görevli Matthew Killingsworth, araştırmayla ilgili değerlendirmesinde, “Bütün yoksul insanlar için para açıkça çok yardımcı oluyor. Fakat eğer iyi bir geliriniz var ve halen mutsuzsanız mutsuzluğunuzun kaynağı muhtemelen paranın düzeltemeyeceği bir şey” dedi.

2010 yılında yapılan benzer bir araştırma da ise yıllık 60 bin dolar ile 90 bin dolar arasında kazanan kişilerin mutluluğunun sabit olduğu ve daha da mutlu olmadıkları belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir