Beyaz eşya fiyatlarının yükselmesiyle yurttaşlar ikinci el esere yöneldi

Düğün döneminin yaklaşmasıyla çiftler hazırlıklarına başladı. Beyaz eşya fiyatlarını yüksek bulan çiftler, ikinci el eserlere yöneldi. Esnaf fiyatlarının yüksek olmasından ötürü talebin azaldığını söyledi.

Evlenecek çiftlerin pak kullanılmış ikinci el beyaz eşyalara ilgi gösterdiğini belirten esnaflar, önümüzdeki devirde hareketliliğin artabileceğini söyledi. Evlenecek çiftlerin en düşük 20-25 bin liradan beyaz eşya alışverişi yapabildiği belirtildi.

“İKİNCİ EL ESERLERE TALEP ARTIYOR”

Esnaf Serhat Karabulut, düğün dönemini beklediklerini söyleyerek, “Geçmiş periyotlarda olan müşteri akınını daha göremedik. Fiyatlar yüksek olduğu için talep çok fazla yok, az bir talep var. Evlenecek çiftler geliyor lakin genelde bir şey almadan geri dönüyorlar. Kimi müşteriler ikinci el eserleri tercih ettikleri de oluyor. Çiftler geldiği vakit fiyat araştırması yapıyorlar, müşteriler fiyatların yüksek olduğundan ötürü yakınıyor. Bu yüzden de şu anda satış yapamıyoruz, hareketlilikte yok denecek kadar az. Çiftler, en düşük buzdolabını 6 bin-6 bin 500 liradan alabiliyor. Çamaşır makinası ortalama 4 bin ile 4 bin 500 ortasında, bulaşık makinası ise 3 bin 500 ile 4 bin lira bandından başlıyor. Evlenecek çiftin beyaz eşya için cebinden en az çıkacak fiyat 20 bin ile 25 bin TL ortasında. Olağanda geçmiş devirleri göz önüne aldığımızda bizde hareketlilik Mayıs ayında başlar ve sonbahara kadar devam ederdi. Şu anda Mayıs ayından umudu kestik” dedi.

“FİYATLARDAN ÖTÜRÜ ÇOK FAZLA TALEP OLMUYOR”

Beyaz eşya dalında işlerin yavaşladığını söyleyen esnaf Gazi Altıntaş, “Beyaz eşya fiyatlarının artmasından ötürü bu devirde talep azaldı. Gelen müşteriler çoklukla fiyatlardan şikayetçi oluyor. Düğün dönemi da yaklaşıyor. Evlenecek çiftlerde gelmeye başladı fakat fiyatlardan ötürü çok fazla talep olmuyor. Müşteriler kendilerine uygun bütçeden beyaz eşya bakıyorlar. Pandemiye nazaran hareketlilik var lakin ham husus fiyatları arttığı için beyaz eşya fiyatları da artıyor. Önümüzdeki dönemde hareketlilik bekliyoruz. Çiftler pak kullanılmış ikinci el eserlere yöneliyor” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.