Berkin Elvan vurulduğu sokakta anıldı

Berkin Elvan, 14 yaşındayken Seyahat Parkı aksiyonları sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle vurulmuş, 269 gün komada kalmıştı. 45 kilodan 16 kiloya düşen Elvan, 15 yaşındayken 11 Mart 2014’te hayatını yitirmişti.

Elvan, vuruluşunun 9. yıl dönümünde bugün, İstanbul Okmeydanı’nda yere düştüğü sokak olan Gaziler Sokağı’nda anıldı. Anmaya Berkin Elvan’ın ailesi ile Elvan’ın arkadaşları ve Türkiye Personel Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı. “Berkin Elvan ölümsüzdür” ve “Berkin Elvan, 15’inde bir fidan” sloganları atılan anmada, Seyahat Parkı davasında tutuklananların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Anne Gülsüm Elvan ve baba Sami Elvan, sokağın başına karanfiller bıraktı.

AVUKAT ÇİĞDEM AKBULUT: BERKİN’İN KATİLİ YARGILANSIN DİYE UĞRAŞAN AVUKATLAR HAPİSTELER

Anmada konuşan avukat Çiğdem Akbulut, 9 yıldır adalet aramaya devam ettiklerini söyledi. Elvan’ı vuran polis Fatih Dalgalı’nın mahpusla cezalandırıldığını anımsatan Akbulut, “Bizim adalet isteğimiz sona ermedi zira Berkin’imizi bizden alan katil, 16 yıl 8 ay üzere mahpus cezası almasına karşın bugün hâlâ sokakta gezerken biz Berkin’imizin avukatlarını kaybettik sırayla. Berkin’in katili özgürken, elinde silahla misyon başında. Berkin’in katili yargılansın diye uğraşan avukat arkadaşlarımız tutsak, hapisteler” dedi.

Elvan ailesi ismine hazırlanan açıklamayı da Elvan’ın kardeşi Özge Elvan okudu.

Elvan, şöyle konuştu:

“KATLEDİLEN TÜM ÇOCUKLAR İÇİN ADALET ÇABASI BAŞLATTIK”

  • Tam 9 yıl oldu. Oğlumuz Berkin Elvan, Seyahat Parkı hareketleri sırasında polisin gaye göstererek sıktığı gaz kapsülüyle 16 Haziran 2013’te başından vuruldu. 269 gün komada kaldı, daha fazla dayanamadı ve 11 Mart 2014’te yanımızdan ayrıldı. Berkin’imizi kaybettikten sonra Berkin’imiz nezdinde katledilen bütün çocuklar için adalet uğraşı yürütmeye başladık. Davamız, oğlumuz vurulduktan dört yıl sonra görülmeye başladı. Dava sonucu katil Fatih Dalgalı 16 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Lakin tek bir gün bile mahpusta yatmadı, üstelik hâlâ misyonu başında.

“GEZİ PARKI’NIN SAHİCİLİĞİNE SARILIYORUZ”

“ERDOĞAN’I YARGILAYIN”

  • Berkin’imizin davasında Fatih Dalgalı’nın cezalandırılması için bizimle birlikte gayret eden avukatımız Can Atalay, Mücella Yapan ve Tayfun Kahraman başta olmak üzere Seyahat Parkı davasında tutuklanan arkadaşlarımızın bir an evvel özgür bırakılmasını, bu hukuksuzluğun derhal sonlanmasını istiyoruz. Arkadaşlarımızı değil, çocuklarımızı katleden katilleri cezalandırın. Yargı makamına sesleniyoruz. Yalnızca Fatih Dalgalı değil, ‘Emri ben verdim’ diyen devrin Başbakan’ı, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yargılayın. Öteki Berkinler olmasın, çocuklar öldürülmesin diye adalet aramaktan vazgeçmiyoruz. Berkin’imiz, oğlumuz, yavrumuz, hep bizimlesin, ebediyen seninleyiz. Senin için adalet istemekten asla vazgeçmeyeceğiz.”

Avukat Deniz İtina de Seyahat Parkı davası kapsamında tutuklanan avukat Can Atalay’ın, kent plancısı Tayfun Kahraman’ın ve mimar Mücella Yapıcı’nın Berkin Elvan için cezaevinden gönderdikleri iletileri okudu.

Okunan üç ileti şöyle:

CAN ATALAY: BERKİN, UMUTLU GELECEĞİMİZİN İSMİDİR:

Can Atalay: “Bir seher vaktinde, meskeninin sokağının köşesinde vurdular onu. Hazirandan marta o direndi. Biz umutla bekledik. On milyonlar olduk, uğurladık onu. O denli bir İstanbul gördük. Berkin’imizi vurdular. Vurdukları yetmedi, ‘Emri ben verdim’ dediler. Annesini ve inancını miting meydanlarında yuhalattılar. Berkin’imiz, umudumuzdur, umutlu geleceğimizin ismidir. Ali İsmail, Abdocan, Ethem, Uygar, Hasan Ferit ve Berkin, Berkin, Berkin.”

TAYFUN KAHRAMAN: BERKİN ELVAN, MEMLEKETİMİZİN VE BİZLERİN ONURUDUR

Tayfun Kahraman: “Berkin, bu memleketin gördüğü en onurlu toplumsal direnişin en genç kahramanıdır. Berkin Elvan, memleketimizin ve bizlerin onurudur. Berkin için ve katledilen bütün çocuklarımız için, nerede tutulursak tutulalım, adalet aramaya devam edeceğiz. Kardeşimsin Berkin Elvan.”

MÜCELLA YAPAN: SENİN HOŞ GÖZLERİN ÜZERE DÜNYAYI KURMAK İÇİN TEKRAR UĞRAŞACAĞIZ

Mücella Yapan: “Canım Berkin. Hâlâ yaşamaya direnen 71 yaşında bir bayan, bir anne, 14 yaşında katledilen bir evlada ne diyebilir ki? Seni ve aileni, bu kokuşmuş nizama mahkûm eden şartları değiştiremediğimiz için lakin özür dileyebilirim. İnan, çok uğraştık. Tekrar de uğraşacağız, o senin hoş gözlerin üzere bir dünyayı kurmak için. Sen rahat uyu hoş oğlum, Mücella annen.”

GÜLSÜM ELVAN: HEPİNİZ BERKİN’SİNİZ, BERKİN ÖLMEDİ

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, üzgün ve öfkeli olduklarını söyledi. Elvan, “Hepiniz Berkin’siniz. Berkin ölmedi. Berkin yaşıyor. Berkin yalnızca bedenen ortamızda yok. Mücella, Tayfun, Çiğdem, Can, 8 çocuğumuz, 8 canımız içeride şu anda. Bu türlü bir tesadüf de hiç olamaz. Onlar için de uğraş edeceğiz. Hepsi çıkacaklar, burada olacaklar fakat bunlar gidiciler. Mücella, Tayfun, Çiğdem, Mine, Hakan, Osman Kavala burada olacaklar lakin siz gidicisiniz” diye konuştu.

Arkadaşları da Berkin Elvan için ağıt söyleyip sloganlar attı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.