Bakan Karaismailoğlu’ndan muhalefete Atatürk Havalimanı yansısı: Saçmalıktan diğer bir şey değil

İstanbul Atatürk Havalimanı’nı Türkiye’nin en büyük millet bahçesi yapma kararı, CHP’de ve muhalif öteki partilerde yansılara sebep oldu. Provokatif açıklamalarda bulunan muhalefete reaksiyonlar arka arda geldi. Son olarak açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı’nda üretimine başlanılan millet bahçesi ve havalimanı metro çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

“ATATÜRK HAVALİMANI GEREKSİNİMİ KARŞILAMAYAN BİR HAVALİMANI OLDU”

Atatürk Havalimanı ile ilgili sorulan soru üzerine Bakan Adil Karaismailoğlu, “Ülkemizde son 20 yıldır olan bütün çalışmalarda yalnızca ulaşım kesimi için 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun sonucunda vatandaşımızın hayatı kolaylaştı. Hayatına konfor geldi. Bunlar daima güçlü alt yapı sayesinde oldu. Atatürk Havalimanı yılların havalimanı. Büsbütün yerleşim yerinin ortasında kalmış, kapasitesi dolmuş ve gereksinimi karşılamayan bir havalimanı oldu. Tabi ki burada bir değişim ve yeni yatırım yapmak gerekiyordu. Bu eleştiriyi yapanlara Sabiha Gökçen Havalimanı’nı niçin yaptınız, buraya uçak mı inecek diyen şahıslar değil mi ?” dedi.

“DOĞU-BATI PİSTİ ACİL DURUMLAR İÇİN AÇIK KALACAK”

Karaismailoğlu, ” İstanbul Havalimanı dünyanın en âlâ havalimanları ortasında yer alıyor. Sabiha Gökçen ise birinci 5 havalimanı ortasında yer alıyor. Bunların hepsi hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya hizmet veriyor. Siz kent içinde kalmış, kapasitesini doldurmuş havalimanına alternatif bir havalimanı yaptınız. Bu kadar kaliteli bir havalimanı yaptınız ve de devletin kasasından bir kuruş çıkmadan. 10 milyar Euro’luk bir yatırımla bunu hayata kazandırdınız. Devletin kasasından bundan sonra bir kuruş çıkmayacak. Atatürk Havalimanı’nın kapasitesi dolmuş, her gün binin üzerinde uçak iniyor. O uçakların egzoz emisyonu yerleşim yerlerinde buluyordu. Atatürk Havalimanı kapatıldıktan sonra E-5 yükü yüzde 30 azaldı. Atatürk Havalimanı’nın büsbütün kapatmıyorsunuz. Burada Doğu-Batı açık kalacak ve acil durumlar için kullanılacak” diye tabir etti.

“O PİST İSTANBUL HAVALİMANI’NDAKİ UÇUŞLARI RİSKE EDİYORDU”

Atatürk Havalimanı’nda üretimine başlanılan millet bahçesi projesi ile ilgili konuşan Karaismailoğlu, “Havalimanındaki Kuzey-Güney pistine hem oradaki acil durum hastanesi yapıldı hem de İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşları da riske ediyordu. Bu pist kapatılarak İstanbul’un hizmetine sunulacak devasa bir millet bahçesi olarak dünyaya örnek bir proje olacak. Bununla gurur duymaları lazım şayet kenti seviyorlarsa vatandaş için çalışmaya uğraş ediyorlarsa bunun zati önünü açmaları lazım. Bakıyorsunuz bir yanda bir tane İETT otobüsün işletemeyen bir zihniyet gelip kente yapılacak bir yeşil alana karşı çıkması yaptıkları saçmalıktan ya da muhalefet ettikleri zannettiklerinden öteki bir şey değil” diye konuştu.

“YAPILAN İŞLERE AKLI ERMEYENLERİN YORUMU BİZİ GÜLDÜRÜYOR”

Geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen Rize-Artvin Havalimanı’nı ile ilgili açıklamalarda bulunan Adil Karaismailoğu, “Özellikle son 20 yıldır bütün kesimlerde olan büyük atılımlar artarak devam ediyor. Havayolu kesiminde de muazzam atılımlar oldu. 30 milyon yıllık yolcu sayımızı 210 milyona çıkarmıştık havalimanı sayımızı 58’e çıkardık. Bilhassa Rize-Artvin havalimanı dünyadaki sayılı havalimanlarından biri oldu. Karadeniz’in coğrafik yapısındaki problemlerden ötürü bu türlü düz alanlar ve havalimanı yapılacak alanlar mümkün değildi. En zorunu tercih ederek. Yalnızca Uzak doğuda birtakım havalimanlarına gibisi olarak Rize-Artvin Havalimanı’nı tam denizi doldurarak 3 milyon metrekarelik bir alanda sahiden Türkiyemize yakışır bir havalimanı tesis ettik. 3 milyon metrekarelik ve 3 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı oldu. İnşallah bundan sonra Rize’ye Artvin’e Doğu Karadeniz’e ülkemize hatta Gürcistan’a ve bütün Karadeniz’e komşu olan ülkelere hizmet edecek. Bu yapılan işlere aklı ermeyen birtakım şahıslar bu havalimanının 3 milyon yolcu garantili olduğunu söylemeye çalışmaları bizi hem güldürüyor hem üzüyor. Zira vatanına milletine yapılan hizmetin daima tersten algılanmaya çalışıp onun aleyhine gündem üretmeye çalışanları acıklı ve üzülerek izliyoruz onlara yanıtlarımız devam edecek ” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.