Almanya’dan dönüp konutuna ve mescide GES kurdu

Trabzon’un Çaykara ilçesinden 1965 yılından Van’ın Özalp ilçesine bağlı Emek Mahallesi’ne yerleşen Karadenizliler, yaptıkları yeniliklerle kendilerinden kelam ettiriyor.

Almanya’dan kesin dönüş yapan İsmail Kanık isimli vatandaş, yerleştiği mahallesinde meskenine ve mescide Güneş Güç Sitemi (GES) kurdu. 1975 yıllarında kendi imkanları ile mahallelerine elektrik çekip 1983 yılına kadar kendi elektriklerini jeneratörle sağladılar. Bununla yetinmeyen mahalle sakinleri, mahallenin 3 noktasında yapılan çeşmeleri Van’dan getirdikleri su tesisatçısı tarafından suyu meskenlerine kadar getirdiler. Bununla da yetinmeyip devrin Emekköyü Kalkınma Kooperatif Lideri tarafından mahalleyi kanalizasyona kavuşturdu. Yerli halk tarafından da takdirle karşılayan Karadenizliler, son olarak mahalleye Güneş Güç Sistemi (GES) panelleri kurarak kendi elektriklerini üretmeye başladı.

400 BİN LİRAYA MAL OLDU

Mahalle Muhtarı Abdullah Korkmaz, “Mahallemizdeki hayır sefer İsmail Kanık ağabeyimiz katkıda bulundu. Bütün masrafları kendi karşıladı. Bu sistemde bize 400 bin liraya mal oldu. Camimiz, taziye konutu ile imam meskenine bu elektrikten faydalanacak. Bu gün açılışını yaptık. Emeği geçenlerden yaptık Allah razı olsun” dedi.

Uzun yıllar Almanya’da çalışıp emekli olduktan sonra çocukluğu ve gençliğinin geçtiği Emek Mahallesi’ne yerleşen İsmail Kanık, satın aldığı arsa üzerinde konut yaptı. Doğalgazın mahallelerine gelmesinin şuan olumsuz olduğu ve kömür maliyetlerinin artmasıyla birlikte meskenine GES kurmayı planladığını söz eden Kanık, yıllarıdır yurt dışında elektrik işlerinde çalıştığını söyledi. Yaptığı araştırmalar sonucu bunun daha iyi olacağını düşündüğü için bu sistemi yaptığını tabir eden Kanık, “Bu sisteme 400 bin liraya masrafım oldu. 68 panolu 24 kW olarak üretim yapıyor. Bugün prestiji ile devreye girdi. Günde 6 saat çalışacak ve bu çalışma müddetinde 150 kW elektrik üretecek. Birebir sistemi de köy mescidi, taziye konutu ile imam konutuna de kurduk. Oradaki sistem de tıpkı benim evimdeki sistem üzere. 68 panolu 24 kW olarak üretim yapıyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.