Almanya’da 18 yaş altındakilere ayçiçek yağı satmak yasaklandı

Almanya’da ayçiçek satışları ile ilgili alınan karar reaksiyon çekti. Tedarik zincirlerinde yaşanan ayçiçek yağı sorunu nedeniyle, yağ satışlarına yaş sınırlaması getirildi.

18 YAŞ ALTINA AYÇİÇEK YAĞI SATMAK YASAK

Süpermarketler, depolarında hudutlu sayıda bulunan ayçiçeği yağının eşit dağılımını sağlamak ismine, alımda sayıya getirdikleri sınırlamayı artık de yaşa getirdi. Ailelerin çocuklarına da yağ aldırması üzerine süpermarketler, 18 yaş altındakilere ayçiçeği yağı satmamaya başladı.

Uygulamanın birinci örneği, süpermarketler zinciri Lidl’in Schleswig Holstein Eyaleti’ndeki bir şubesinde görüldü. Kasiyerler, ayçiçeği yağı alanların kimliklerine bakmaya başladı.

UN VE YAĞ KRİZİ YAŞANIYOR

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinde un ve ayçiçeği yağı tedarikinde badire yaşanıyor. Almanya’da da her iki eserin yer aldığı raflar boş olmaya devam ediyor. Artan güç, gaz ve akaryakıt fiyatları nedeniyle güç durumda olan Alman tüketiciler, temel besinlerden yağ ve unda tedarik kahrının yanı sıra önemli oranda artırımla da karşı karşıya kalıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.