AK Parti’nin DSP’ye ziyaretinin ardından ilk açıklama

14 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye geri sayıma başladı. Milletvekili listelerinin en geç 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilmesi gerekiyor. 9 Nisan öncesi Ankara’da partiler arasında yoğun bir görüşme trafiği var.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım bu sabah saatlerinde Demokratik Sol Parti’yi ziyaret etti. Çelik ve Yıldırım’ı DSP Genel Başkanı Önder Aksakal karşıladı Görüşmenin ardından Yıldırım ve Aksakal basın açıklaması yaptı.

Görüşmenin ardından Binali Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

14 Mayıs’ta bir seçim yaşayacağız. O seiçim çerçevesinde partiler, programlarıyla ittifaklarıyla millete kendilerini ifade ediyorlar. DSP deyince rahmetli Ecevit’i rahmetli Erbakan hocamızı anmadan olmaz. Onlar bu ülkenin egemenliğinin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs’ın fatihleridir. Kıbrıs, ülkemize onlardan emanettir. Bu seçimde beraber yol yürüme teklifini yaptık.

Kıbrıs, ülkemize onlardan emanettir. Sayın genel başkanının da Kuzey Kıbrıs Türk bayrağını kendi bayrağımızın yanında dalgalandırması bu konuya verdiği önemin göstergesidir. Sayın cumhurbaşkanımızın büyük gayretleri ile yapılan son zirvede Kuzey Kıbrıs’ı Türk devletleri teşkilatına gözlemci olarak kabul ettirdik. 780 bin kilometrekare vatan toprağında, mavi vatanda ülkemizin hak ve menfaatlerini korumada parti programımız farklı olsa da tek varan, tek bayrak ilkelerinde aynı hassasiyetlere sahip olduğumuzu teyit etmiş oluyoruz. Seçimler, ülkemizin bölgede güçlü yapısının devamı ile emperyal hedeflerin bir çekişmesi niteliğinde olacağını ön görüyoruz. Beraber yol yürüyebileceğimizi düşündük ve bu teklifi DSP’ye, sayın genel başkana ilettik. Kendileri değerlendirecek ve ona göre hareket edeceğiz. Ziyaretimizin amacı budur.

Yıldırım’ın ardından söz alan Aksakal da ‘Biz de teklife katkı sunmak istediğimizi söyledik. Bugün kararımızı 16 gibi açıklayacağız’ ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir