ABD Büyükelçisi’nden Kuzey Kore’ye ‘diyalog’ daveti: Tek yol diplomasi

ABD’nin Seul Büyükelçisi Philip Goldberg, Güney Kore Birleşme Bakanı Kwon Young-se ile yaptığı görüşmede Kore Yarımadası‘nın büsbütün nükleer silahlardan arındırılması için diplomasinin kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Philip Goldberg, “Hedefimiz Kore Yarımadası’nı büsbütün nükleersizleştirmektir. Şunu açıkça söylemeliyim ki Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) hukuk dışı ve istikrarsızlaştıracak adımlarının bir sonucu olacaktır” diye konuştu.

Goldberg, Kuzey Kore‘nin silah programını memleketler arası barış ve güvenlik için tehdit olarak nitelendirerek ve Washington idaresinin diyalogdan yana tavrını sürdürdüğünü belirterek, “Kuzey Kore için geçerli yol diplomasidir. Kuzey Kore’yle diyalog konusundaki tavrımızı sürdürüyoruz ve Kuzey Kore’nin ön şartsız olarak görüşme tekliflerimize olumlu karşılık vereceğini ümit etmeye devam ediyoruz” dedi.

Goldberg, ABD’nin Kuzey Kore’ye insani yardımları sürdüreceğini de belirtti.

Kwon Young-se ise açıklamasında Kuzey Kore’yle yaşanan askeri ve siyasi tansiyona karşın insani iş birliğini sürdürmek istediklerini lisana getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.