300 milyonluk vurgun… Mersin Bölge Sulama Kooperatifler Birliği Lideri dolandırıcılık hatasından tutuklandı

250 kadar müteahhit firmayı en az 300 milyon lira dolandırmakla suçlanan 15 kişi 15 Haziran tarihinde Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan isimler ortasında S. S. Mersin Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği yanı sıra S. S. Silifke ve Etrafı Ziraî Kalkınma Kooperatifi lideri olarak da misyon yapan Ersin Akdoğan da bulunuyordu.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran, şüphelilerin savcılık süreçleri sonrası savcılık tutuklanmaları istemi ile Ersin Akdoğan ile kayınpederi Abdullah U. sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, Abdullah U.’yu isimli denetim kuralı ile hür bırakırken, Akdoğan için tutuklama kararı verildi.

EN AZ 300 MİLYON LİRA

Edinilen bilgilere nazaran, çok sayıda firma farklı şahıslar aracılığı ile Ersin Akdoğan ile tanıştı. Akdoğan başında bulunduğu birlik üzerinden çeşitli ihaleler düzenlediklerini söyledi. Akdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın takviyesi yanı sıra milyonlarca avroluk Avrupa Birliği dayanaklarını de aldıklarını söyledi. Akdoğan ile müteahhitleri bir ortaya getiren şahıslar de “Ödemelerde sorun yok” diyerek teminat verdi.

Ağırlıklı olarak Silifke’de olmak üzere vilayet genelinde sulama projelerine ait firmalarla farklı vakitlerde kontratlar yapıldı. Akdoğan her firma ile yaptığı görüşmede, ihale bedellerinin muhakkak bir ölçüsünün teminat olarak alınacağını bildirdi. Buna nazaran, her firmadan, ihale bedelinin yüzde 5’i nakit yüzde 5’i de çek alındı. Ulaşılan birinci bilgilere nazaran nakit olarak toplanan teminat fiyatı 186 milyon TL’yi bulurken kalan para ise firmalardan çek olarak alındı.

Teminatlarını yatıran firma yetkilileri, işin yapılması için yer teslimini beklerken, argümana nazaran bu süreçte çeşitli münasebetlerle oyalandı. Aylar süren oyalama süreci sonrası kimi firmalar paralarını isterken, kimi firmalar ise savcılıklara başvurdu.

ARACILAR DA PARADAN HİSSE ALDI

Akdoğan’ın başında bulunan kooperatifler üzerinden alınan para ve çeklerin yanı sıra, firmaları kooperatife yönlendirmede aracı olan bireyler üzerinden de milyonlarca liralık çekin toplandığı kaydedildi. Yapılacak işin sigortalatılması emeli ile aracı şahıslar üzerinden toplanan çekler vakit içinde yazdırıldı. Mağdur firmalardan birinin yetkilisi, aracıların da kendi ortalarında parayı bölüştüklerini söyledi.

KAYYUM ATANDI

Mersin’in yanı sıra Adana, Mardin, Şanlıurfa, Kocaeli ve İzmir’den çok sayıda firmanın şikayeti üzerine savcılık soruşturması devam ederken, Akdoğan’ın başında olduğu Silifke ve Etrafı Ziraî Kalkınma Kooperatifi’ne kayyum atandı. Mersin Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği’nde yeni bir idare oluşturulması için Mersin Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden 3 kişi görevlendirildi.

Görevlendirilen isimlerden biri yaptığı açıklamada, birliğin hesaplarında bir kuruş paranın bulunmadığını söyledi. Misyonlu, “Bazı masrafları cebimizden yapmak durumunda kalıyoruz. Bakanlığın da böylesi bir ödeneği yok. Yeni bir genel şura ile yeni bir idare oluştuğunda bizim vazifemiz son bulmuş olacak” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.