1. Lig kulüplerinden TFF’ye davet

TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Lideri Onur Göçmez, 1. Lig takımlarının gelirleri hakkında açıklama yayımladı.

TFF 1. Lig Kulüpler Birliği başkanlığına seçilen Bandırmaspor Kulübü Lideri Onur Göçmez, TFF 1. Lig kulüplerinin gelirinin arttırılması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından bu sene birinci kere uygulanacak Rezerv Lig örnek gösterilerek, gelirlerin arttırılması istendi.

Onur Göçmez imzasıyla yayımlanan açıklama şu formda:

“Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından internet sitesinden yapılan duyuru kapsamında Rezerv Lig’in kurulacağı açıklanmış ve katılan kulüplere çeşitli mükafatlar ve teşvikler verileceği duyurulmuştur. 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği olarak, yeni seçilen Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Konseyi’nin kulüplerle diyalog içinde alınan ve kemikleşmiş meselelere tahlil üretme noktasında kısa müddette atılan adımları memnuiyetle karşılamaktayız.

Bilindiği üzere 1. Lig ve Muhteşem Lig ortasında elde edilen gelirler bakımında uçurum bulunmaktadır. Bu büyük farktan ötürü geçtiğimiz yıllarda Harika Lig’de çaba eden Kardemir Karabükspor, Mersin Egzersiz Yurdu, Eskişehirspor, Kayseri Erciyesspor ve örneklerini çoğaltabileceğimiz birçok büyük topluluk ya iflas noktasına gelmişlerdir ya da büsbütün kapanmışlardır. Bu yüzden bu düşüncenin giderilmesi konusunda 1. Lig Futbol Kulüplerimizin gelirlerinin kesinlikle artırılması konusunda çalışmalar yapılması ve masraflarının de azaltılmasına yardım edilmesi gerekmektedir.

1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği olarak, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bilgi maksatlı olarak 1. Lig Kulüplerimizin Naklen Yayın Gelirinden ve Spor Toto İsim Hakkı bu dönem yaklaşık ne kadar kazanacağının tarafımıza bildirilmesi talep etmekteyiz. Bu gelirlerin artırılması konusunda çalışmalar yapılmasını Türkiye Futbol Federasyonu’ndan beklemekteyiz. Bilhassa 2013 yılından bu yana neredeyse hiçbir artış yapılmayan kulüplerimiz açısından büyük ehemmiyete sahip Spor Toto isim hakkı gelirlerinin artırılması konusunda artık bir adım atılmasını ve bu gelirlerin günümüz gerçekliklerine uyarlanmasını talep etmekteyiz.

Ayrıca bu gelirlere ek olarak rastgele bir mali pahası olmayan Rezerv Lig’de bile başarıyı teşvik eden, galibiyet beraberliğe ve sıralamaya ödül veren Türkiye Futbol Federasyonu’nun, milyonların izlediği, rekabetin ve heyecanın son saniyeye kadar sürdüğü 1. Lig’e de bu biçim teşvikler vereceğinden emin olduğumuzu bilinmesini istemekteyiz.

Bunun yanında, 1.Lig kulüplerimize verilen, lakin gerek enflasyon gerek ise kur artışlarıyla günümüz gerçekliklerinden epeyce uzak yol yardımı ve deplasman sarfiyatları yardımı üzere mecburî gereksinimler konusunda tıpkı Rezerv Lig’de açıklanan sayılar yahut o sayıların üstünde yardımların yapılmasını da beklediğimizi ayrıyeten belirtmek isteriz. 1.Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği olarak, Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Şurası’na tekrardan muvaffakiyet diler ve hürmetlerimizi sunarız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.